Huta Miedzi "Legnica" uruchomiła nowy piec [ZDJĘCIA]
Piętnaście miesięcy temu zaczęli kopać wielki dół. Wydobyli 11 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Potem zaczęli budować. Dziś w tym miejscu temperatura przekracza 1200 stopni Celsjusza. W Hucie Miedzi "Legnica" rozpoczyna pracę nowy piec.
To największa inwestycja w historii huty. Pierwszy w Polsce piec wuchylno-tobielno-rafinacyjny do 2030 roku pozwoli zwiększyć produkcję o 35 proc. Z tej okazji z hutnikami spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Podczas uroczystości premier zwrócił uwagę na ekologiczny aspekt inwestycji:
- To jest również bardzo prośrodowiskowa inwestycja, ponieważ jest to przerabianie złomów. Za naszą zachodnią granicą jest kilka tego typu pieców, a u nas jest to pierwszy piec, który działa na zasadzie recyklingu. Pomoże on chronić środowisko, a z drugiej strony wykorzystywać surowce w najlepszy możliwy sposób - mówił premier.
Jan Antczak, kierownik wydziału rafinacji ogniowej miedzi w hucie "Legnica" podkreśla, że ta inwestycja otwiera nowy etap zakładu:
- Myślę, że to największa w historii inwestycja - nie licząc budowy huty. W poprzednim roku mieliśmy 115 tys. ton miedzi elektrolitycznej, a ten piec daje nam możliwość rozbudowy procesu rafinacji do 160 tysięcy - mówi Jan Antczak.
Całość inwestycji - z rozbudową oddziału rafinacji - szacuje się na ćwierć miliarda złotych. - Dzisiejsza inwestycja przecina spekulacje na temat przyszłości legnickiej huty - podkreśla prezes miedziowego holdingu Marcin Chludziński.
- Jeszcze niedawno to miejsce miało być zamknięte. Kilka lat temu mówiono o tym, że huta "Legnica" nie ma przyszłości. Okazało się, że w wyniku strategicznego podejścia huta odzyskuje swoją pozycję, ma przyszłość strategiczna, ma perspektywy rozwoju, a w dodatku jest przedsięwzięciem dającym KGHM-owi realne pieniądze.
Huta "Legnica" jest najstarszym polskim zakładem przetopu rudy miedzi. Jej budowa rozpoczęła się w 1950 roku - jeszcze przed odkrycie złóż w Sieroszowicach. Początkowo byłą dedykowana kopalniom z tzw. Starego Zagłębia - w okolicach Złotoryi i Wilkowa.
Oddanie nowego pieca do użytku to tylko część inwestycji KGHM "Polska Miedź" w legnicki zakład. Docelowo ma tam również zostać rozbudowany oddział elektrolitycznego oczyszczania metalu.
A jeszcze kilka lat temu władze KGHM "Polska Miedź" rozważały wygaszenie działalności legnickiej huty. Dzisiejsza inwestycja jednoznacznie przekreśla taką możliwość.
Premier Mateusz Morawiecki jeszcze dziś spotka się z górnikami kopalni "Lubin".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.