Kropka i kreska - Dolny Śląsk w abstrakcji filmowe
To projekt edukacji kulturalno-artystycznej skierowany do dzieci w wieku 8-12 lat w ramach Akademii Doktora Korczaka w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Celem działań Akademii jest rozwój i edukacja dzieci poprzez zaangażowanie w działania artystyczne, nadawanie im wysokiej rangi i ukazywanie szerszej publiczności.
W ramach warsztatów plastyczno-filmowych grupy dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (8-10 lat oraz 11-12 lat), pod kierunkiem edukatorów i filmowców, zrealizują w instytucjach kultury na Dolnym Śląsku krótkometrażowe filmy abstrakcyjne w oparciu o lokalne techniki rzemieślnicze i dziedzictwo kulturowe budujące od dziesięcioleci tożsamość regionu.
W czasie warsztatów dzieci:
– dowiedzą się czym jest jest film abstrakcyjny
– nabędą wiedzę o regionalnych tradycjach rzemieślniczych i kulturze swojego regionu
– podejmą działania w grupie w celu osiągnięcia wspólnego efektu
– rozwiną kreatywność filmową: wizualną, dźwiękową, narracyjną
– rozwiną kreatywność plastyczną w oparciu o techniki rzemieślnicze
W sumie zrealizowanych zostanie min. 16 filmów krótkometrażowych współtworzonych przez dolnośląskie dzieci. Filmy ukazywać będą różnorodność i tożsamość regionu Dolnego Śląska oraz będą promować nasz region w kraju i zagranicą. Wsparcia dzieciom udzielą doświadczeni i zawodowi filmowcy zajmujący się różnymi technikami filmowymi, przede wszystkim animacją poklatkową.
Premiera filmów odbędzie się 4 października br. na Międzynarodowym Festiwalu Punto y Raya JUNIOR 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Festiwal dedykowany jest dzieciom, a program Festiwalu przewiduje m. in. międzynarodowy konkurs abstrakcyjnych filmów autorstwa dzieci ocenianych przez dziecięcą publiczność, pokazy filmowe, dziecięce występy audiowizualne oraz bardzo szeroki program edukacyjny.
W czasie Festiwalu organizatorzy przygotują specjalną sesję poświęconą filmom z Dolnego Śląska.
Tematy warsztatów:
– CERAMIKA (Bolesławiecki Ośrodek Kultury)
– WĘGIEL/CERAMIKA (Stara Kopalnia w Wałbrzychu)
– SZKŁO (Huta Julia w Piechowicach)
– MIEDŹ (Muzeum Miedzi w Legnicy)
– GRANIT (Fundacja Bazalt w Strzegomiu)
– WODA (Hydropolis we Wrocławiu)
– TEATR (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu)
– FILM (Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.