Kustosz Muzeum Narodowego Jacek Witecki i ks. Paweł Cembrowicz z medalami Gloria Artis
Medale przyznane przez ministra kultury wręczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podczas odbywającego się we Wrocławiu sympozjum naukowego „Biskup Andreas Jerin i jego ołtarz”. Bezpośrednią przyczyną do wyróżnień były prace nad ołtarzem biskupa Jerina z wrocławskiej katedry. Jeden z odznaczonych - ksiądz Paweł Cembrowicz przyznaje, że to nie koniec prac nad ołtarzem:
- Odznaczenia są podziękowaniem za pracę - podkreślał wojewoda Paweł Hreniak:
ZOBACZ TEŻ FILM - NIEZWYKŁY OŁTARZ W MUZEUM NARODOWYM:
Podkreślił, że impulsem do nadania tego odznaczenia było przywrócenie do świetności ołtarza biskupa Jerina, co - jak mówił - w dużej mierze jest zasługą ks. Cembrowicza i kuratora wystawy „Dwa ołtarze” Jacka Witeckiego. „Bardzo serdecznie za to dziękuję. Myślę, że dzisiaj można powiedzieć, że panowie przechodzą do historii. Trzeba też pogratulować dyrektorowi Muzeum Narodowego i całemu zespołowi tej determinacji, która doprowadziła do tego, że ołtarz wraca do swojej świetności” – dodał.
Ks. Cembrowicz odbierając odznaczenie przyznał, że jest zaskoczony i wzruszony. „Zdaję sobie sprawę, że to odznaczenie jest też wyzwaniem do dalszej pracy jeśli chodzi o dziedzictwo jakim jest katedra wrocławska. Bardzo serdecznie pragnę podziękować księdzu arcybiskupowi metropolicie wrocławskiemu, bo gdyby nie on i jego decyzję to nie spotykalibyśmy się tutaj” – powiedział.
„To wielka radość, bo wynikająca z takiej szczególnej satysfakcji, że to co, było przez lata marzeniem, dzisiaj się zmaterializowało” - mówił dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Wskazał, że medale Gloria Artis są „najwyższym odznaczeniem, jakimi dysponuje ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego”.
„Są one podziękowaniem już za to co się udało zrobić, za to co katedra doświadczyła dzięki troskliwości i opiece pana proboszcza, ale w tym wszystkim też jest pewna nadzieja, że dzieło to będzie kontynuowane, że ten kościół wyjątkowy dla Śląska, dla tej części Europy będzie piękniał i odzyskiwał swój blask” – mówił dyrektor muzeum.
Odrestaurowany srebrny ołtarz biskupa Jerina można od 30 kwietnia oglądać na wystawie „Dwa ołtarze” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Nad rekonstrukcją dzieła pracował przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół konserwatorów wrocławskiego muzeum.
Srebrny ołtarz z katedry wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela powstał w 1591 r. na zlecenie ówczesnego biskupa wrocławskiego Andreasa Jerina, a wykonali go dwaj renomowani artyści wrocławskiego manieryzmu: złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholomaeus Fichtenberger. Dzieło zdobiło katedralne prezbiterium od 1591 do 1945 r. Przed oblężeniem Wrocławia ołtarz został zdemontowany i nigdy już nie powrócił na swoje dawne miejsce, a jego liczne elementy zostały uszkodzone bądź zaginęły. Pomysł pełnej rekonstrukcji ołtarza zrodził się w 2016 r. podczas przygotowań do wystawy poświęconej zbiorom skarbca katedralnego. Wówczas to okazało się, że zachowało się 80 proc. tego dzieła sztuki.
Ołtarz będzie eksponowany w Muzeum Narodowym do 25 sierpnia, potem ma wrócić do wrocławskiej katedry.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.