Nasz ci on! Karkonoski różanecznik alpejski zachwycił międzynarodową prasę
Stanowisko różanecznika alpejskiego w Karkonoszach jest jedyną naturalną populacją tego gatunku w Polsce i jednocześnie najdalej na północ wysuniętym stanowiskiem w Europie. Różanecznik alpejski Rhododendron ferrugineum to niewysoki, zimozielony krzew o efektownych, różowych kwiatach, występujący w piętrze alpejskim i subalpejskim wysokich gór Europy: w Alpach, Pirenejach i Apeninach. Stanowisko różanecznika w Karkonoszach, położone w trudno dostępnym terenie w Sowiej Dolinie, znane było niektórym botanikom lecz jego status pozostawał niepewny.
Pierwsze wzmianki na temat ich występowania pochodzą już z wydanego w roku 1600 "Stirpium et fossilium Silesiae catalogus" Caspara Schwenckfelda, czyli "Katalogu roślin i minerałów Śląska", co świadczy o tym, że są obecne w tym miejscu od przynajmniej 400 lat. Dziś już wiemy, że ten interesujący gatunek przetrwał w Karkonoszach przynajmniej od czasów epoki lodowej jako relikt glacjalny, a największe pokrewieństwo łączy go z populacjami z zachodnich Alp. Przeprowadzone badania dowodzą, że karkonoska populacja różanecznika to niezależna linia ewolucyjna, najbliżej powiązana z populacjami z Alp Zachodnich, a nie bliższych geograficznie Alp Wschodnich.
Wyniki potwierdziły również rolę Karkonoszy jako ważnego refugium gatunków polodowcowych na mapie Europy. Obecnie trwają prace, które mają pomóc prześledzić losy tych roślin w Europie Środkowej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.