To największy nieużytkowany pałac w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że zostanie uratowany [ZOBACZ]
Zamek Książ i pałac w Pszczynie to najbardziej znane i największe rezydencje słynnego arystokratycznego rodu Hochbergów, który przed II wojną światową mieszkał na Śląsku. Pałac w Pszczynie miał sporo szczęścia, bo oprócz budynku, do dziś zachowała się też ogromna część wyposażenia. Mniej szczęścia miał zamek Książ, choć i on z każdym dniem nabiera dawnego blasku. O ile te dwie rezydencje można zwiedzać, o tyle nadal zamknięty dla turystów jest trzeci z długiej listy pałaców i posiadłości Hochbergów – pałac w Roztoce.
On także miał sporo szczęścia, bo przeżył zarówno tragiczny okres II wojny światowej, jak i niełatwe czasy PRL. Co więcej, wkrótce rozpocząć ma się jego remont i renowacja otaczającego go pięknego parku.
Jednym z najbardziej znanych i zasłużonych właścicieli pałacu w Roztoce był najmłodszy syn pierwszego księcia w rodzinie Hochbergów, oficjalnie tytułujący się Hans Heinrich XIV, Bolko Graf von Hochberg auf Rohnstock, Frieherr zu Fürstenstein. Bolko, choć otrzymał staranne wykształcenie prawnicze i wojskowe, najbardziej pokochał sztukę, a w szczególności muzykę. To właśnie on, w 1868 roku zainicjował Śląskie Święta Muzyczne. Jego zaangażowanie, działalność artystyczną i zmysł organizacyjny docenił cesarz Niemiec Wilhelm I, który powierzył Bolkowi funkcję dyrektora Królewskiej Opery w Berlinie. Artystyczną wrażliwość znalazła też odbicie w wielkiej przebudowie pałacu w Roztoce, która miała miejsce w II połowie XIX wieku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.