Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice! Tajemniczy Lubiąż zaprasza na niecodzienne zwiedzanie
Dla zwiedzających tylko teraz dostępny będzie jeden z 3 poziomów piwnic oraz ogromny strych, którego więźba została zbudowana bez wykorzystania choćby jednego gwoździa. Prawdziwym skarbem na strychu jest autentyczny pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp.
W tych dniach będzie można podziwiać również kaplicę książęcą w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny, jeszcze niewłączoną do trasy regularnego zwiedzania, bibliotekę, w której nadal trwają prace konserwatorskie, korytarze klasztorne, komnaty gościnne w pałacu, cele mnichów i wirydarz. Fundacja Lubiąż zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzić wyjątkowych obiektów pocysterskich, oraz tych, którzy widzieli i chcą ponownie doświadczyć magii tego miejsca.
Lubiąskie opactwo jest miejscem pełnym niesamowitej historii. Niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich). Główna fasada ma prawie ćwierć kilometra długości, powierzchnia dachu równa jest niemal 3 boiskom piłkarskim a refektarz letni ma tak znakomitą akustykę, że stojąc w jednym końcu można usłyszeć szept osoby stojącej w drugim końcu pomieszczenia. To nie tylko jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, ale też jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie.
Wszystko będzie można zobaczyć podczas imprezy „Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice”. O niemal wszystkich tajemnicach opowiedzą ze szczegółami przewodnicy.
Wojenne i powojenne tajemnice Lubiąża.
Dodatkowo w tym roku w niedzielę 19 maja zapraszamy na spotkanie z redaktorem Tomaszem Bonkiem, autorem książki "Lubiąż. Klasztor mrocznych tajemnic".
Dziennikarz i autor książek, związany przez ostatnie lata z takimi mediami jak Onet, Money.pl, TVP Tomasz Bonek opowie czy w podziemiach klasztoru mogą kryć się drogocenne skarby, czego szukały tu służby specjalne w ostatnich latach PRL, dlaczego w eksplorację Lubiąża zaangażowali się nawet Kiszczak i Jaruzelski.
A także czym zajmował się tajny ośrodek badawczy, jaki Niemcy podczas II wojny światowej zorganizowali w klasztorze
Spotkanie odbędzie się w jadalni opatów o godzinie 13:00, wstęp wolny.
Ważne informacje:
- Zapraszamy od godziny 10:00, ostatnie wejścia na zwiedzanie o godzinie 17:00
- Aby zobaczyć wszystkie trzy trasy wycieczkowe należy rozpocząć zwiedzanie najpóźniej do 15.00
- Każda trasa wycieczkowa ma swojego przewodnika, zwiedzanie odbywa się w grupach, co 30 minut.
- Czas zwiedzania trasy głównej to 90 minut, zwiedzanie piwnicy i strychu trwa po 45 minut
- Grupy zwiedzające strych mogą liczyć najwyżej 50 osób
- Zachęcamy do założenia wygodnego obuwia – jest gdzie chodzić :)
- Osoby chcące zwiedzić piwnice powinny zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania – temperatura tam nie przekracza 12 stopni.
- Zwiedzanie trasy głównej z wózkiem dziecięcym jest utrudnione ze względu na schody.
- Z względu na bariery architektoniczne zwiedzanie strychu i piwnic z wózkiem dziecięcym nie jest dozwolone.
- Płatność za bilety wyłącznie gotówką.
Ceny biletów:
Trasa główna - 25 zł normalny, 15 zł ulgowy
Zwiedzanie strychu - 10 zł
Zwiedzanie piwnic - 10 zł
Dzieci do lat 6 – wstęp wolny
Więcej informacji:
Fundacjalubiaz.org.pl
[email protected]
tel: 71 322 21 29
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.