Szpital w Strzelinie na krawędzi bankructwa
Szpital w Strzelinie ma kłopoty - już zresztą nie pierwszy raz, w 2015 groziła mu upadłość, teraz problem wraca. Placówka ma jeszcze zaległości w Urzędzie Skarbowym i kredyt. Jakub Odrowąż-Wilkoński z zarządu Strzelińskiego Centrum Medycznego przyznaje, że istniej groźba zajęcia konta przez ZUS.
Rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska tłumaczy, że podejmowano kilka prób rozłożenia należności na raty, ale to się nie udało.
Według zarządzających szpitalem problemy wynikają z zaniżonego kontraktu z NFZ, brakuje 300 tysięcy złotych miesięcznie obiecanych podczas negocjacji z Funduszem. - Zajęcie konta przez ZUS może doprowadzić do zamknięcia szpitala - mówi prezes prezes Strzelińskiego Centrum Medycznego Magdalena Puziewicz-Karpiak
Rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska tłumaczy, że wysokość kontraktu jest obliczana według algorytmu obowiązującego wszystkie szpitale działające w sieci.
Strzelińskie Centrum Medyczne to jedyny szpital w powiecie liczącym ponad 40 tysięcy mieszkańców. Starostwo kilka lat temu poręczyło 13-milionowy kredyt, który miał uzdrowić sytuację w szpitalu. Plan naprawczy nie przyniósł jednak rozwiązania.
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Stanowisko Starostwa:
Sytuacja szpitala jest trudna. Wynika ona ze złego podziału pieniędzy na tak zwane PSZ (Podstawowe Szpitalne Zabezpieczenie). Podział tych pieniędzy nie jest motywowany rzeczywistymi potrzebami zdrowotnymi zabezpieczanej ludności, ale wynika z zaszłości (kontraktowania w latach ubiegłych). Różnice między wartością tego kontraktu na jednego mieszkańca są nawet wielokrotne w odniesieniu do różnych powiatów. Również dochody powiatu nie pozwalają pokrywać straty, która narasta. Władze powiatu nie wyobrażają sobie likwidacji szpitala, którego działalność spotyka się z coraz lepszymi ocenami. Staramy się zwrócić uwagę zwłaszcza osób odpowiedzialnych za podział tych środków, mając nadzieję, że w ślad za deklarowaną chęcią utrzymania różnych instytucji na prowincji pójdą czyny.
wicestarosta
Aleksander Ziółkowski
Oświadczenie Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dot. szpitala w Strzelinie:
System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) zaczął funkcjonować od października 2017 roku i od początku finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w tak zwanej sieci szpitali oparte jest na finansowaniu ryczałtowym obejmującym łącznie wszystkie profile, rodzaje i zakresy świadczeń, np. ambulatoryjne leczenie specjalistyczne, leczenie szpitalne i rehabilitację. Ryczałt dla szpitali oblicza się na podstawie algorytmu. Na 2019 rok został on wyliczony na podstawie sprawozdanych i zrealizowanych świadczeń w 2018 roku.
Ten sztywny wzór na obliczanie budżetu dla szpitala zawiera między innymi liczbę świadczeń zdrowotnych, podniesioną wycenę świadczeń udzielanych na oddziale wewnętrznym oraz chirurgii ogólnej. Warto zaznaczyć, że zmiana wycen dotyczy blisko połowy wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.
Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ na 2019 rok przekazał dla dolnośląskich szpitali należących do podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) ponad 1 mld 710 mln zł. W porównaniu z 2018 rokiem jest to o 65 mln więcej pieniędzy, w tym także dla Strzelińskiego Centrum Medycznego w Strzelinie. Wzrost ryczałtu dla strzelińskiego szpitala nastąpił o 10% i jest to największy wzrost na Dolnym Śląsku.
Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ oświadcza, że nie składał deklaracji dotyczących kontraktu ze Strzelińskim Centrum Medycznym ponieważ nie ma takich możliwości prawnych. Ryczałt dla szpitala oblicza się na podstawie algorytmy obowiązującego w całej Polsce.
Z poważaniem
Joanna Mierzwińska
Rzecznik Prasowy
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.