"Dziady" na maturze z języka polskiego. W jednej z wrocławskich szkół egzamin przerwano
aktualizacja godz. 12:00
Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie we Wrocławiu to jedyna szkoła na Dolnym Śląsku, w której egzamin maturalny został przerwany. Wszystko przez zgłoszenie, że w budynku znajduje się ładunek wybuchowy. Piotr Świędrych, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczy, kiedy egzamin po przerwie mógłby zostać kontynuowany:
Ponad 40 maturzystów z wrocławskiej szkoły egzamin maturalny z języka polskiego napisze 3 czerwca.
aktualizacja godz. 11:15
Pierwsi maturzyści z XII LO we Wrocławiu zakończyli egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakub Ćmikiewicz, który po dwóch godzinach wyszedł z sali powiedział, że wypracowanie pt. "Czym może być dla człowieka wolność" trzeba było napisać na podstawie trzeciej części Dziadów:
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać test. Zadania dotyczyły takich tematów jak opowieści historyczne oraz różnice między dyskusją a konwersacją. Jeszcze dzisiaj, o godz. 14 rozpocznie się kolejny egzamin pisemny z języka polskiego, tym razem na poziomie rozszerzonym.
aktualizacja godz. 11:00
Kilkadziesiąt szkół w każdej okręgowej komisji egzaminacyjnej otrzymało sygnały o podłożeniu ładunków wybuchowych lub gazu; wszystkie alarmy okazały się fałszywe - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Podał, że w związku z tym w części szkół ponadgimnazjalnych egzamin maturalny rozpoczął się z opóźnieniem. "Do dyrektorów niektórych szkół w Polsce dotarły drogą mailową informacje różnie sformułowane o tym, że jest bomba, albo też będzie wybuch, lub że podłożony jest gaz" - powiedział PAP dyrektor CKE. "O tym, że mogą być takie informacje, byliśmy poinformowani już w ubiegłym tygodniu. Współpracowaliśmy w tej sprawie z Komendą Główną Policji i z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Dziś rano rozesłaliśmy pisma do dyrektorów szkół, jak mają się w takiej sytuacji zachować" - dodał Smolik.
godz. 8:40
Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Piotr Świędrych ma ostatnie rady dla maturzystów.
Na egzaminie z języka polskiego odpowiedzi z części pisemnej nie będą oceniane według klucza. Oceniający będzie analizował całość pracy. Na części ustnej egzaminu maturzysta będzie musiał odpowiedzieć na losowo wybrane pytanie. Izabela Koziej, dyrektorka IX LO przypomina uczniom, że podstawa to wiedza, ale nie tylko ona będzie decydować o sukcesie na egzaminie.
Maturzysta Bogusław Kołodziej opowiada jak on w ostatnich dniach przygotowywał się do egzaminu.
ZOBACZ KONIECZNIE: Legnica: Nerwowo przed jednym z liceów. Przez alarm nie rozpoczęli matury
Wielu licealistów wierzy w maturalne przesądy i oprócz nauki stara się robić to, co przynosi im szczęście. O tym opowiada maturzystka Julia Kundzicz.
Egzamin podstawowy będzie trwał 170 minut. O 14:00 maturzyści rozpoczną egzamin na poziomie rozszerzonym. Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektorka XII LO, przy pl. Orląt Lwowskich jest pewna, że jej uczniowie dobrze napiszą egzamin.
Jagna Sobel, maturzystka z XII LO przyznaje, że nerwy są, ale ma nadzieję, że dobrze napisze egzamin z języka polskiego.
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym język polski, matematykę i język obcy. Muszą także przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Najwięcej osób napisze rozszerzony egzamin z języka angielskiego.
W naszym województwie maturę po raz kolejny będzie pisać ponad 4 tysiące osób. To ci, którym nie udało się zaliczyć egzaminu w pierwszym podejściu lub osoby, które chcą poprawić swój wynik.
Matury zakończą się 25 maja. Sesja poprawkowa odbędzie się w sierpniu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.