Obchody 1 Maja w Europie
Pochody wyglądały podobnie, bo wzorzec miały jeden - radziecki. Uczniom sprawdzano obecność, a przełożeni z zakładów pracy kontrolowali obecność swoich podwładnych. Kto nie brał udziału w pochodzie mógł spodziewać się kłopotów, a w najlepszym razie pytań o nieobecność. Masy pracujące, obowiązkowo musiały pokazać swoją liczebność i siłę. Pionierzy wędrowali w czerwonych chustach, a niosący czerwone i narodowe flagi szturmówki oraz transparenty manifestowali przywiązanie do ideałów socjalistycznych.
Prezydent Euroregionu Nysa Piotr Roman mówi, że znana jest anegdota z Nowogrodźca, skąd w dawnych czasach miejscowe władze partyjne donosiły przełożonym o liczbie tych, którzy w pochodzie biorą udział:
W pochodach uczestniczyli również licznie pionierzy z charakterystycznymi czerwonymi chustami, wzorowanymi na tych, które nosili pionierzy radzieccy. Z taką chustą w dzieciństwie maszerował Martin Puta, dziś hejtman Libereckiego Kraju:
Także w Niemczech chodzenie w pochodzie było obowiązkowe. Obecnie w Berlinie pochód organizuje federacja związków zawodowych, ale bardziej od niego znane są zamieszki na Kreuzbergu, których inicjatorami jest skrajna lewica i anarchiści. W Czechach natomiast 1 maja prócz Święta Pracy obchodzone jest święto zakochanych. Zakochani często fotografują się pod kwitnącymi drzewami, bardzo często pod wiśniami.
Dziś w Niemczech Deutscher Gewerkschaftsbund, czyli Zrzeszenia Niemieckich Związków Zawodowych organizuje Tag der Arbeit czyli pochody pierwszomajowe i manifestacje. W Czechach świętują zaś dziś nie tylko obchodzący Święto Pracy Svátek práce, ale też zakochani. Kobiety muszą dać wyraz swej miłości do mężczyzn, by pokazać, że nie są wiedźmami, co ma związek z germańskim Świętem Walpurgii, Nocą Czarownic. Każdy może pojechać do Czech czy Niemiec by wziąć udział w tamtejszych obchodach, czy przyglądać się zwyczajom mówi Zbigniew Kulik, wiceprezydentem Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych i to jest jego zdaniem najlepszy sposób na świętowanie 1 maja, który jest również rocznicą wejścia Polski i Czech:
1 maja obchodzony jest w wielu krajach świata. W Finlandii 1 Maja Suomalaisen Työn Päivä Święto Pracy zostało zdominowane przez Noc Walpurgii czyli Vapu. To już jednak nie noc czarownic, a fiński karnawał. W Grecji natomiast 1 maja to prócz pochodów pierwszomajowych dzień kwiatów i życia. Zaczyna się sezon piknikowy, puszczane są latawce, a wieńce z polnych kwiatów są montowane na drzwiach domów, na których będą wisieć do Nocy Świętojańskiej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.