„Prestiż-Godność-Edukacja”. W Jeleniej Górze przeszedł marsz poparcia dla nauczycieli
Mieli transparenty i skandowali hasło: „Prestiż-Godność-Edukacja”. To walka nie tylko o nas, ale o przyszłość nas wszystkich - przekonywali nauczyciele:
Pracownicy oświaty biorący udział w proteście zapowiedzieli, że nie odpuszczą i będą strajkować do skutku. Jednocześnie mają nadzieję, że rząd potraktuje ich poważnie i spotkanie przed świętami zakończy się porozumieniem.
Co z klasyfikacją maturzystów? Sylwia Gac-Sufleta, przewodnicząca ZNP w Jeleniej Górze przyznaje, że może być zagrożona:
Ostatni tak duży protest w oświacie miał miejsce w 1993 roku - wtedy matury nie odbyły się o czasie. Tymczasem na czwartek zaplanowano kolejne spotkanie związkowców z rządem. - Przyjęliśmy zaproszenie od przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego Doroty Gardias na spotkanie prezydium RDS w najbliższy czwartek o godz. 10; będziemy mieli ze sobą porozumienie, do którego przystąpiła już "Solidarność" - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk dodając, że w spotkaniu poza nim, weźmie udział wicepremier Beata Szydło - jako przewodnicząca delegacji rządowej.
Od 25 marca do 7 kwietnia trwały negocjacje rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli. ZNP i FZZ podczas negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo żądały tysiąca zł podwyżki) i teraz domagają się 30-procentowej podwyżki rozłożonej na dwie tury: 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała m.in. podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r. oraz zmianę systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
7 kwietnia porozumienie z rządem zawarła oświatowa Solidarność. ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.