Wrocławski Dom Literatury i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają, Magdalena Matysek z „Miastem w działaniu" [WIDEO]
Kwiecień to czas świętowania literatury na całym świecie – 23.04. obchodzimy Światowy Dzień Książki. W tym książkowym miesiącu Wrocławski Dom Literatury zaprasza m.in. na wiosenną edycję Bookowiska, spotkanie z reporterami Ewą Winnicką i Dionisiosem Sturisem czy rozmowę z Michałem Rusinkiem. Oprócz tego dużo improwizowanej komedii, kina a już w najbliższy weekend wernisaż bardzo literackiej wystawy „Północ. Przypowieści" autorstwa Alicji Rosé, poetki, ilustratorki i tłumaczki orz laureatki Warszawskiej Nagrody Literackiej za ilustracje do książki „Ten i tamten las" Magdaleny Tulli. Po godzinie 16 o szczegółach tych wydarzeń oraz programie Festiwalu Poezji „Silesius" opowiedziała Agata Matkowska z WDL.
Po godz. 17:00 z wrocławską Magdalena Matysek-Imielińską – kulturoznawczynią i socjolożką, (z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego) porozmawialiśmy o koncepcji, miasta, o granicach tworzenia wspólnoty miejskiej i dbaniu o dobro wspólne w społeczeństwie kapitalistycznym opartym na konkurencji – jak to było 100 lat temu i jak jest dziś. O tym m.in. opowiada jej książka „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej", wydanej przez Fundację Bęc Zmiana.
Widzieliście już „Kuriera" Pasikowskiego? To może pora by się dowiedzieć czegoś więcej o bohaterze tego filmu. W Muzeum Pana Tadeusza wystawą stałą jest „Misja: Polska", na której prezentowane są losy i działalność Władysława Bartoszewskiego oraz właśnie Jana Nowaka - Jeziorańskiego, którzy przekazali swoje archiwa wrocławskiemu Ossolineum. Tu można zobaczyć liczne dokumenty dotyczące jego wypraw kurierskich, dywersyjnej Akcji N, fotografie z powstania warszawskiego i materiały z okresu 23 lat kierowania przez Nowaka-Jeziorańskiego Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. O tej wystawie oraz o innych „Tadeuszowych" ekspozycjach i najbliższych wydarzeniach (np. „Filmy Różewiczów", „Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja", „Wawelskie olśnienia", „Środy nad książką") opowiedział na naszej antenie Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.