Niezwykły koncert w Radiu Wrocław

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2008-11-19 22:52 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Ten koncert łamie barokowe konwencje, a na dodatek bywa na bakier z historyczną prawdą.

Przede wszystkim odbywa się w wyjątkowej sali koncertowej, która, oderwana od wszelkich dawnych funkcji społecznych, jest dziś przybytkiem czystej muzyki. Najnowszy projekt Arte Dei Suonatori zupełnie bezceremonialnie łączy ze sobą muzykę religijną i świecką, a w przypadku muzyki kościelnej nie widzi żadnego problemu w zestawieniu utworów napisanych dla wspólnoty protestanckiej i katolickiej.

Co więcej, podczas gdy partie instrumentalne powierzane są instrumentom historycznym, to partie wokalne zostaną wykonane przez głos, którego nie znano co najmniej do połowy XX w. Kontratenor wymyślono, wyćwiczono, a w końcu zaakceptowano i wręcz uwielbiono. W tym jednym koncercie spotykamy dylematy i kompromisy, które towarzyszą od kilkudziesięciu lat wykonawcom i słuchaczom muzyki dawnej.

Solistą będzie Iestyn Davies. Pełny i oryginalny głos, muzyczna inteligencja, dojrzałość, wnikliwa charakterystyka granej na scenie postaci to najczęściej wymieniane przez krytykę cechy sztuki wokalnej brytyjskiego kontratenora.

Iestyn Davies po ukończeniu szkoły chóralnej St John's College w Cambridge studiował w Royal Academy of Music. Już na początku swojej kariery wygrał London Haendel Festival Singing Competition.

Jego ostatnie role operowe to: Otton w „Koronacji Poppei" Monteverdiego w Zürich Opera (Harnoncourt), Corrad w „Griseldzie" Vivaldiego z Ensemble Matheus (Spinosi), Azula w „Madrugadzie" Nodaira na Schleswig-Holstein Festival (Nagano), Hamora w „Jephcie" Haendla w Welsh National Opera.

Występował w najważniejszych salach koncertowych, ostatnio nagrał „Griseldę" wraz z Ensemble Matheusdla Naive (BBC Music magazine's Opera of the Year 2007) i „Mesjasza" Handla z Academy of Ancient Music i New College Choir dla Naxos.
Jego głos można również usłyszeć na ścieżce dźwiękowej filmu „Królestwo Niebieskie" Ridleya Scotta.

Arte dei Suonatori należy dzisiaj do czołówki polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych i jest wśród polskich zespołów barokowych formacją koncertującą najczęściej i najregularniej. Dzięki systematycznej, intensywnej pracy oraz dzięki artystycznym kontaktom z najwybitniejszymi muzykami europejskimi, amerykańskimi i japońskimi orkiestra wypracowała swój własny, indywidualny styl wykonawczy, charakteryzujący się pięknym brzmieniem, żywiołową, a jednocześnie głęboką ekspresją oraz łatwością w przyswajaniu sobie różnych muzycznych stylów i idiomów estetycznych.

W zgodnej opinii krytyków oraz publiczności orkiestra Arte dei Suonatori jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat. Wydane przez zespół płyty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i licznymi wyróżnieniami prasy muzycznej.


W sobotę 22. 11 w Sali Koncertowej Radia Wrocław oraz w niedzielę 23.11 w Auli UAM w Poznaniu artyści zagrają:

  • Johann Sebastian Bach - Kantata „Wiederstehe doch der Sunde" BWV 54
  • Antonio Vivaldi - Sonata a 4 na smyczki i basso continuo „Al santo sepolcro" RV 130 oraz Stabat Mater RV621
  • Georg Friedrich Haendel - Kantata „Carco sempre di Gloria" HWV 87
  • Alessandro Scarlatti - Concerto grosso F-dur nr 3
  • Antonio Vivaldi - Kantata „Cessate, Omai cessate" RV 684

 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.