Podatek od kopalin mniejszy o 15 proc. czy zupełnie zniesiony?
Podatek od kopalin musi się zmienić - taką potrzebę widzą reprezentanci wszystkich klubów poselskich. Podczas pierwszego czytania projektu ustawy posłów podzieliła kwestia: czy danina ma być obniżona o 15 proc., czy zniesiona całkowicie? Chodzi o kilka milionów złotych, jakie codziennie płaci KGHM "Polska Miedź". Krzysztof Kubów, poseł - wnioskodawca z Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił, że obniżenie podatku to optymalne rozwiązanie dla budżetu kraju i kondycji dolnośląskiego koncernu:
- Przy obecnym poziomie zadłużenia oraz istotnych obciążeniach podatkowych spółka nie ma możliwości planowania takich inwestycji, które w dłuższej perspektywie są niezbędne do prowadzenia opłacalnego wydobycia rudy miedzi i srebra w obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce.
Sejmowa opozycja przypomniała partii rządzącej, że cztery lata temu podczas kampanii wyborczej do parlamentu Beata Szydło osobiście obiecała mieszkańcom Zagłębia Miedziowego całkowite zniesienie wprowadzonego przez rząd Platformy Obywatelskiej podatku. Po ostatnich wyborach samorządowych obniżenie daniny o 15 procent było warunkiem podpisania dolnośląskiej umowy koalicyjnej przez Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością.
Paulina Henning-Kloska z klubu Nowoczesnej przypomniała dziś członkom Prawa i Sprawiedliwości, że w 2015 roku Beata Szydło obiecała w Lubinie całkowite zniesienie tej daniny.
- To mówiliście w kampanii wyborczej, po czym nie zrealizowaliście swoich obietnic. Dzisiaj zbliża się kolejna kampania wyborcza i kolejny raz przychodzicie z tym tematem na mównicę. Ale co się stało? Dzisiejszy projekt obniża ten podatek raptem o 15 procent.
Obydwa projekty zostały skierowane do dalszego procedowania. Biorąc pod uwagę podział głosów w Parlamencie, przesądzone wydaje się jedynie obniżenie, a nie całkowite zniesienie podatku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.