Młodzież i seniorzy jeżdżą komunikacją miejską w Legnicy bezpłatnie
Wojewoda zakończył postępowanie nadzorcze. Uchwała dotycząca bezpłatnych przejazdów oficjalnie wchodzi w życie. Bez biletu mogą jeździć dzieci do lat 7. Przywilej przysługuje także uczniom legnickich szkół do 21 roku życia, a także wszystkim seniorom, którzy ukończyli 65 lat. Mieszkańcy nie ukrywają, że taka decyzja bardzo ich cieszy.
- Dzisiaj rano wsiadłam do autobusu, nie skasowałam trochę z duszą na ramieniu, nie wiem jak to będzie, ale jeżeli mogę to dlaczego nie. - Zadowolone już nasze wnuki będą jeździć. - Ciesze się bardzo, bardzo mi to na rękę. -Praktyka innych miast pokazuje, że takie rzeczy się udają, no to czemu nie. -Zaoszczędzi się jak dzieci jeżdżą do szkoły.
Wojewoda unieważnił jeden zapis, dotyczący bezpłatnych przejazdów w dniach gdy poziom szkodliwych pyłów w powietrzu przekroczy normy. Został uznany za nieprecyzyjny. Uchwała miała obowiązywać od 1 marca, jednak z powodu wątpliwości została wstrzymana i niektórzy zakupili już bilety miesięczne w obawie, że z bezpłatnych przejazdów nici. Prezes MPK zapewnił dziś, że wszystkie osoby, które zakupiły taki bilet, a uchwała gwarantuje im od dzisiaj bezpłatne przejazdy, mogą bilet zwrócić.
Jak wyjaśnia prezes MPK Zdzisław Bakinowski - Ci legniczanie, do których ta informacja nie dotarła, zostaną poinformowani zarówno przez kierowcę jak i kontrolerów, którzy mają za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości pasażerów. Należy pamiętać, że ulgi obowiązują za okazaniem odpowiednich dokumentów.
- Uczniowie szkół, to muszą przede wszystkim okazać, że są uczniami szkoły legnickiej. Jeżeli chodzi o dzieci do 7 lat powinny okazywać jakiś dokument, nie wiem, powiem szczerze, jaki to może być dokument, czy jakieś ksero świadectwa urodzenia. Sześćdziesięciopięcioletni pasażerowie to wystarczy, dowód osobisty, który będzie wskazywał datę urodzenia.
Radni, którzy są autorami uchwały sami nie byli wstanie sprecyzować za okazaniem jakiego dokumentu ma dzieciom do lat 7. przysługiwać ta ulga. Przyznali, że mają nadzieje, że nie będzie to konieczne. W uchwale, która miała wejść w życie 1. marca był jeszcze jeden zapis, dotyczący darmowych przejazdów za okazaniem dowodu rejestracyjnego, w dniach gdy poziom smogu w mieście przekroczy normę. Ten zapis w postępowaniu nadzorczym został unieważniony przez wojewodę i nie obowiązuje.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.