Zagłębie Miedziowe: Akcja antyrakowa dla kobiet na wsiach
Dzięki zaangażowaniu Kół Gospodyń Wiejskich, w gabinetach lekarskich coraz częściej pojawiają się panie z małych miejscowości, oddalonych od miast nawet o 20-30 kilometrów.
- Nadrabiamy wieloletnie zaległości systemu zdrowia - podkreśla Iwona Rowińska, przewodnicząca Koła Gospodyń w miejscowości Słup:
- Olbrzymie zaniedbanie, ponieważ nikt nie docierał do tych pań z tym problemem. A ponieważ tego nie widać, nie czuć, nie boli, nic nie wychodzi na skórze, więc to bagatelizowały i nigdy nie badały się w tym kierunku. Panie nie mają świadomości tej choroby. Nie zwracają na to uwagi za bardzo. Zwracają uwagę dopiero, gdy jest już bardzo źle.
Akcja prowadzona jest pod auspicjami Starostwa Lubińskiego i współfinansowana z Funduszy Europejskich. Do tej pory z bezpłatnych badań skorzystało 2233 kobiet. W kilkudziesięciu przypadkach wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na skuteczne leczenie.
- W promowanie badań zaangażowane są nie tylko kobiety - zastrzega Radosław Zysnarski, prezes Regionalnego Związku Zawodowego Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy:
- Są skierowane do pań, ale też i panowie są zaangażowani w całą akcję. Panowie też są członkami ochotniczych straży pożarnych. Czasem zdarza się, że mąż jest komendantem straży, żona przewodniczącą koła gospodyń wiejskich i namawiają nie tylko kobiety ze swojej rodziny, ale z całych miejscowości do tego, żeby uczestniczyć w takich badaniach.
Akcja skierowana jest do kobiet w wieku 25-59 lat. Ma trwać do końca września.
Czytaj więcej:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.