Dzięcioły atakują! [POSŁUCHAJ]
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Zasłonięcie dziury kawałkiem pleksi zakończyło się tym, że dzięcioły wykuły dziury tuż obok. Mieszkańcy zamontowali odstraszacz wydający dźwięki sokoła, ale i to niewiele daje.
- Nie ma na nie siły - mówi Jan Martul:
Dzięcioł z początku uciekał, a teraz rozgląda się się i wraca do kucia. Dorota Lipińska mówi, że pani dzięciołowej na razie nie widać, ale dziur w elewacji ciągle przybywa:
Przyrodnicy wskazują, że za szkody spowodowane przez dzięcioły państwo nie wypłaca odszkodowań. Katarzyna Łapińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mówi, że można jednak zabezpieczań budynki np. siatką. Musi być tak zamontowana by dzięcioł nie sięgał dziobem do desek czy ścian. Według przyrodników miękkie deski i ściany dzięcioły uważają za możliwe schronienia larw owadów żerujących w drewnie, do których starają się dokuć. Bywa również, że kują np. w metalowych latarniach ulicznych. Ale to już nie w poszukiwaniu owadów. Dzięcioł daje w ten sposób znak innym, że zajął dany teren.
Jak ograniczyć powodowane przez dzięcioły szkody doradza np. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Tyle tylko, że naprawianie szkód po dzięciołach jest kosztowne. Wymaga ustawiania rusztowań, a koszty tego idą w tysiące złotych i są większe niż sama wymiana kilku desek w podbitce czy załatanie docieplenia w ścianie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.