Nauczyciele protestowali przed Urzędem Wojewódzkim
"Mamy dość" - z takim głównym hasłem wypisanym na wielu transparentach pojawili się dziś przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu nauczyciele oraz działacze związku zawodowego Solidarność. Zebrani domagali się przede wszystkim podwyżek dla kadry pedagogicznej, ale nie tylko:
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało dziś w komunikacie, że na spotkaniu z oświatowymi związkami zawodowymi uzgodniono dwie podwyżki dla nauczycieli w tym roku. Ponad połowa belfrów dostanie 508 złotych więcej do września 2019 roku, a minister Zalewska zaproponowała 1 tysiąc złotych jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty przez dwa lata.
Jak mówili zebrani ludzie, chcieliby aby każdy członek kadry pedagogicznej otrzymał w tym roku podwyżkę pensji o minimum 1000 złotych:
Dziś MEN rozmawiało na ten temat z oświatowymi związkami zawodowymi. Uzgodniono m.in., że 60 procent nauczycieli otrzyma do września 500 złotych podwyżki. To jednak nie kończy konfliktu między nauczycielami a rządem.
KOMUNIKAT MEN:
Warszawa, 22 stycznia 2019 r.
We wtorek, 22 stycznia 2019 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się rozmowy MEN z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. To już kolejne spotkanie, podczas którego omawiane były kwestie wynagradzania nauczycieli. Ministerstwo reprezentowali minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć.
Już we wrześniu 2019 r. a nie w styczniu 2020 r. nauczyciele otrzymają koleją podwyżkę pensji. To o 16, 1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r. To sprawia, że ponad 60 proc. nauczycieli otrzyma 508 zł więcej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przełoży się to również na zwiększenie wysokości dodatków, a w konsekwencji wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli. Minister Zalewska zaproponowała również 1 tys. zł jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty przez dwa lata (w pierwszym i w drugim roku trwania stażu), zwiększenie liczby płatnych godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych, przywrócenie corocznego obowiązku uchwalania przez samorządy regulaminów wynagradzania nauczycieli uzgadnianych
ze związkami zawodowymi – takie konkretne propozycje złożyła szefowa MEN podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.
W trakcie spotkania omówione zostały postulaty płacowe zgłoszone przez związki. Rozmawiano również o nadesłanych do resortu uwagach do projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.
Strony dyskutowały również o wysokości dodatków wypłacanych nauczycielom, które określane są przez organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Kwestie dotyczące pozostałych dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia nauczycieli będą przedmiotem dalszych rozmów MEN ze stroną związkową.
Rozmowy w Centrum „Dialog” będą kontynuowane. Następne spotkanie zaplanowano na przyszły czwartek, 31 stycznia br.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.