Plastyczna panorama dawnego Lwowa od jesieni będzie atrakcją Centrum Historii Zajezdnia
Makieta miniaturowego miasta autorstwa Janusza Witwickiego, która została oddana wrocławskiemu Ossolineum w depozyt przez rodzinę zmarłego artysty, będzie eksponowana w budynku, który zaprojektuje architekt Zbigniew Maćków:
Dzieło Janusza Witwickiego do tej pory prezentowane było w Hali Stulecia. Jak tłumaczy jej prezes Andrzej Baworowski, przez trwający remont nie było to dłużej możliwe.
- Od jesieni więc Centrum Historii Zajezdnia, a od 2023 roku - Muzeum Książąt Lubomirskich - mówi Baworowski:
Marek Mutor, szef muzeum przy Grabiszyńskiej we Wrocławiu, ma nadzieję, że dzieło przedstawiające Lwów z końca XVIII wieku, będzie można oglądać za darmo, wchodząc do głównego gmachu Zajezdni:
Plastyczna Panorama Lwowa to blisko czterysta budynków wykonanych w skali 1 do 200. Ukazuje wygląd miasta w latach 1772-75. Jej autor inżynier Janusz Witwicki zginął w 1946 roku w tajemniczych okolicznościach, które do dziś nie zostały wyjaśnione. Wcześniej starał się o pozwolenie na wywiezienie dzieła do Polski, co mu się udało. Model wyposażony jest także w nowoczesną iluminację, a dzięki kamerom, miniaturowe budowle można oglądać z różnych perspektyw.
WIĘCEJ NA TEMAT MUZEUM KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH:
REPORTAŻ ELI OSOWICZ:
- Stworzył dzieło życia i życiem za nie zapłacił (REPORTAŻ)
- Panorama dawnego Lwowa jak nowa (ZDJĘCIA)
- Przeniosą panoramę do Centrum Historii Zajezdnia
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.