TYLKO U NAS: Tajemnice KGHM [POSŁUCHAJ]
Pojawiają się w salach gimnastycznych w Legnicy i Lubinie po kilka razy w tygodniu. Łączy ich wiek - każdy ma ukończone przynajmniej 60 lat. Łączy ich też pasja - chcą fruwać jak niejeden akrobata. Czy to możliwe? Dzięki zajęciom organizowanym we współpracy KGHM "Polska Miedź" z trenerami słynnej szkoły sportowej "Ocelot" ze Złotoryi mamy już sporą grupę latających seniorów. Nawet osiemdziesięcioletnich...
Na peryferiach Głogowa od 25 lat wznosi się niewielki budynek otoczony wysoką siatką. Już samo zbliżenie się do ogrodzenia natychmiast wywołuje reakcję ochroniarzy. Na liście upoważnionych do wejścia za bramę jest tylko sto nazwisk. Środki ostrożności nieprzypadkowe. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie codziennie kilkudziesięciu hutników zamienia szlam anodowy w sztabki czystego srebra i złota. Tylko w tym roku z Wydziału Metali Szlachetnych Huty Miedzi Głogów wyjechało ponad 1200 ton cennego kruszcu. W rolę przewodnika po najpilniej strzeżonym budynku w tej części Europy, wcielił się Aleksander Starzecki - Główny Inżynier, Z-ca Kierownika Wydziału ds. Produkcji:
Gigantyczne, tętniące życiem podziemne miasto. Rozciąga się na ponad 30 kilometrów. Sieć korytarzy nie tylko z wyrobiskami, ale również warsztatami, stacjami paliwowymi, nawet są tam dworce autobusowe. Na głębokości od 600 do ponad 1200 metrów pod ziemią każdego dnia pracuje kilka tysięcy górników "Polskiej Miedzi". W trosce o bezpieczeństwo każdy jest przez cały czas pilnowany jeszcze kilka lat temu, głównie przez pracowników dozoru górniczego. Od pewnego czasu nawet i w tym człowieka wspomagają superszybkie komputery. I właśnie przez miejsce, w którym świat wirtualny styka się z tym prawdziwym, przeprowadzą nas teraz Wojciech Spychalski, główny inżynier wentylacji w kopalni "Rudna" i Marek Mindziul, nadsztygar wentylacji z kopalni Lubin.
Kopalnie, huty i zakłady KGHM Polska Miedź - to nie tylko firmy nastawione na wydobycie i produkcję miedzi. Już samo odkrycie złoża przez dr Jana Wyżykowskiego jest dowodem na ścisłą współpracę świata przemysłu ze światem nauki. I tak pozostaje do dziś. Od dziesięcioleci eksperci codziennie pracują nad nowymi technologiami. Dzięki temu możliwe jest na przykład sięganie po coraz głębsze pokłady rudy miedzi. Dziś zaglądamy do Wydziału Badań i Rozwoju w KGHM Zanam.
KGHM "Polska Miedź" to nie tylko jeden z najważniejszych na świecie producentów miedzi i srebra. Mało kto wie, że dolnośląski holding ze swoimi produktami trafia również do branży, w której spotkamy takie koncerny jak Rolls-Royce czy Boeing. W tym przypadku chodzi o metal, o którego istnieniu jeszcze sto lat temu nikt nie wiedział.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.