Sprzęt wart miliony pomoże w leczeniu onkologicznym w Wałbrzychu
Za 11,5 miliona złotych zakupiono blisko 20 urządzeń pomagających w diagnostyce i leczeniu onkologicznym. Wałbrzyski szpital Sokołowskiego podsumował projekt realizowany przy współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Jednym z najważniejszych urządzeń jest skaner mikroskopowy z platformą histopatologiczną. Szpital w Wałbrzychu jest jedynym, który posiada takie urządzenie na własność.
- To ogromne ułatwienie - mówi dr Paweł Kołodziej z zakładu patomorfologii:
- Doposażono większość kluczowych oddziałów - mówi Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu:
W przeprowadzaniu niektórych zabiegów, wałbrzyscy specjaliści nabierali szlifów u kolegów z zagranicy. Teraz z powodzeniem wykorzystują wiedzę w codziennej pracy.
Jak mówią lekarze, głównymi założeniami projektu było zwiększenie dostępności wysokiej jakości usług medycznych czy lepsza skuteczność w podejmowanych działaniach onkologicznych.
- To nadzieja dla wielu pacjentów onkologicznych wymagających leczenia. Nowotwory da się leczyć, ale trzeba mieć czym leczyć - podkreśla dr Roman Szełemej - kardiolog i prezydent Wałbrzycha.
Wałbrzyski szpital jest drugim w województwie (po Dolnośląskim Centrum Onkologicznym) pod względem liczby pacjentów leczonych onkologicznie, i zakresu wykorzystywanych procedur.
- W regionie wałbrzyskim zapadalność na choroby nowotworowe jest wyższa niż średnia w województwie, a nawet średnia krajowa - dodaje Szełemej.
- Chcemy, aby leczenie onkologiczne było skuteczne i przebiegało w jak najlepszych warunkach dla Pacjentów. Nowoczesny sprzęt, to skuteczniejsza diagnostyka i szybsza ścieżka leczenia - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Wsparcie na zakup nowych urządzeń pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Umowę podpisano 20 listopada 2017 r. Projekt "Poprawa dostępności i skuteczności leczenia onkologicznego na terenie województwa dolnośląskiego poprzez zakup diagnostycznej i leczniczej aparatury medycznej oraz stworzenie systemu opieki koordynowanej" uzyskał wsparcie w wysokości 85%, tj. 9 550 000,00 PLN.
Zakupiono m.in.:
- mammograf
- USG do diagnostyki piersi
- Aparat RTG ogólnodiagnostyczny
- Aparat RTG z ramieniem C (przenośny)
- USG kardiologiczne
- Endoultrasonograf
- Videogastroskop
- Echolaser do termoablacji guzów wątroby
- Bronchoskop ultrasonograficzny (EBUS)
- Skaner mikroskopowy wraz z platformą histopatologiczną
- sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem (m.in cytostatyki)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.