III Mistrzostwa Polski w Dawnych Europejskich Sztukach Walki
Mistrzostwa odbędą się w Wielofunkcyjnej Sali AWF przy ul. Mickiewicza 94-96 (10-17). W trakcie trwania mistrzostw, najpierw zostaną rozegrane fazy grupowe (sobota), a następnie finały (niedziela). Wstęp wolny. Poniżej krótki opis każdej broni / konkurencji:
* Długi miecz - jedna z najbardziej rozpoznawalnych broni średniowiecza i renesansu. Wbrew powszechnej opinii, miecz nie ważył 12 kilogramów i nie miał 2 metrów długości. Na poparcie moich słów dodam tylko, że wprawny szermierz zadaje mocny cios z obu rąk w mgnieniu oka; w trakcie jednego związania dochodzi nawet do wymiany 3 ciosów w ciągu sekundy!
* Kord - krótsza wersja miecza, znana też pod nazwą "długi nóż". Była to broń, którą z łatwością można było nosić przy pasie w sytuacji. Ma zupełnie inne przełożenie siły i szybkości niż miecz długi; turnieje na kord charakteryzują się wielką szybkością i obfitują w spryt.
* Rapier - następca długiego miecza, znany z wielu filmów, m.in. "Trzej Muszkieterowie". Jest to finezyjna broń jednoręczna o charakterze głównie kolnym. W połączeniu z lewakiem (krótki sztylet, trzymany w lewej ręce) daje nieskończone możliwości atakowania oraz obrony.
* Szabla - najbardziej polska broń ze wszystkich wymienionych. Broń wyboru Sarmatów, szeroko opisywana w przekazach historycznych. Jest to broń przede wszystkim sieczna; kunsztu szermierczego na szable zazdrościła nam cała ówczesna Europa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.