Barbórka w KGHM
Po karczmach piwnych - tych współczesnych i tych sprzed wieków - oprowadzi nas Dariusz Jacyno-Onuszkiewicz z kopalni Polkowice-Sieroszowice.
W kopalni Rudna przepracował wiele lat... teraz jest już emerytem. Jednak Jan Dusza przez wielu mieszkańców Zagłębia Miedziowego znany jest głównie jako znawca górniczych tradycji. I właśnie w uznaniu tej pasji wielokrotnie wcielał się w rolę Lis-Majora. Zapraszam na kolejny odcinek "barbórkowych historii"...
Kolejna część naszych "barbórkowych historii". Tym razem będzie to opowieść o człowieku, który przepracował w "Polskiej Miedzi" 26 lat. Inżynier Alojzy Mikołajczak zaczynał od pomocnika, a gdy przechodził na emeryturę był głównym inżynierem maszyn dołowych w ZG "Rudna" k. Polkowic. Swoją kopalnię odwiedza przynajmniej raz w roku właśnie w okazji górniczego święta.
W przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 10 listopada 2018 roku, spotkaliśmy się na Placu Wolności, by w samo południe zaśpiewać dla Niepodległej. Każdy, kto pojawił się na miejscu, otrzymał na pamiątki - śpiewnik i odznakę stanowiące dowód uczestnictwa w ustanowieniu rekordu świata we wspólnym śpiewaniu dla swojej Ojczyzny. Rekord został pobity, pieśni wykonało kilka tysięcy osób. A wszystko to przy dźwiękach Orkiestry Górniczej Kopalni "Lubin".
Ponad 150 kilometrów światłowodu, 40 kamer i kilkaset czujników. Macki tej sieci zaczynają się w najgłębszych czeluściach kopalni "Lubin", a kończą się w niewielkim budynku na powierzchni obok szybu. "One Control Room" to nie tylko najnowocześniejsza na świecie dyspozytornia. To również miejsce, w którym już wkrótce będą pracowali górnicy - za pomocą klawiatur i joysticków, bez zjeżdżania pod ziemię. Centrum sterowania kopalnią oficjalnie ma zostać otwarte w połowie stycznia. Testy rozpoczęły się kilka dni temu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.