W Legnickim Polu znaleźli tysiącletni skarb!
W Wałbrzychu trwają poszukiwania "złotego pociągu" - w Legnickim Polu eksploratorzy już znaleźli. Srebrny skarb, który mógł przeleżeć pod ziemią nawet tysiąc lat. Od kilku miesięcy członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego szukali śladów bitwy z Mongołami na Dobrym Polu 777 lat temu. Miejsca starcia azjatyckich hord z wojskami Henryka Pobożnego nie udało się zlokalizować. - Ale detektor w końcu dał znak! - relacjonuje Przemysław Paruzel, archeolog nadzorujący badania.
- Były to monety głównie arabskie - dirhemy. Dirhemy datuje się od VIII do XI wieku. Jeśli jest na tyle duży fragment zachowany, to można określić typ, a nawet miejsce wybicia takiej monety. Były też - ale to w znacznej mniejszości - denary zachodnioeuropejskie (ratyzbońskie - przy. red.) bite w latach 80. X wieku.
- Przypadkowo badacze dokonali odkrycia. Nic pod osłoną nocy, wszystko za wiedzą konserwatora zabytków. Znalezisko jest zdeponowane w bezpiecznym miejscu, a w późniejszym czasie prawdopodobnie opiekę przejmie nad tym Muzeum Miedzi w Legnicy. - mówi Joanna Korus z Urzędu Ochrony Zabytków.
zdjęcie ilustracyjne NBP.pl dirhem, Ahman ibn Ismail, 907/908 r., srebro, średnica 28,0 mm; Zbiory Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Ponad sto srebrnych monet, a także fragmenty biżuterii znajdowały się niespełna 30 cm pod ziemią. Choć ich stan ocenia się jako bardzo dobry, to i tak trafią do konserwacji. Później będzie można je zobaczyć w Muzeum Miedzi, które od wielu lat ma w swój oddział w Legnickim Polu. Rafał Plezia, nowy wójt gminy już zapowiedział, że zrobi wszystko, aby skarb trafił właśnie do tej placówki jako ekspozycja stała.
- Dla mnie ważniejsza jest wartość historyczna, niż wartość finansowa, bo nie o to chodzi. My jesteśmy pasjonatami historii i nas cieszy tu, że to myśmy znaleźli. Że to my i że to będzie - miejmy nadzieję - w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Największa w tym przypadku jest satysfakcja - wyjaśnia Mariusz Logoń, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że skarb na terenie obecnego Legnickiego Pola mógł być ukryty w I połowie XI wieku. W czasach "Reakcji pogańskiej" i najazdu księcia Brzetysława I bogaci mieszkańcy chowali swoje kosztowności w obawie przed ich utratą. Monety pochodzą z II połowy X wieku. Wiele krążków to tzw. "siekańce", czyli celowo łamane monety. Bo wtedy przy kupowaniu reszty się nie wydawało, można ją sobie było co najwyżej odłamać.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.