600 nowych miejsc pracy w fabrykach Toyoty na Dolnym Śląsku
Wałbrzyska fabryka Toyoty pierwszym zakładem poza Azją, który będzie produkował napędy hybrydowe do nowych samochodów.
- To pierwszy etap kilkuletniego programu wprowadzania zaawansowanej technologii hybrydowej do polskich fabryk - mówi Grzegorz Górski z fabryki w Wałbrzychu:
- Dlaczego u nas? Polskie fabryki dorównują jakością Japońskim standardom - mówi Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe:
Inwestycja w linię w Wałbrzychu pochłonęła 300 milionów złotych. Od maja firma rekrutuje pracowników. Do 2020 roku zatrudnienie w zakładzie wzrośnie o blisko 600 osób.
- Polski rząd będzie wspierał takie inwestycje - mówił Marcin Ociepa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii:
Zdaniem przedstawicieli Toyoty, to czy w Polsce będą realizować więcej inwestycji zależy od udogodnień. Za przykład podano akcyzę, która dla silników niskiej pojemności wynosi 3%, a dla samochodów hybrydowych o poj. powyżej 2l już 18% co czyni produkcję w Polsce nieopłacalną.
Fabryka w Wałbrzychu produkuje obok nowych przekładni do napędów hybrydowych także 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej roczne możliwości produkcyjne sięgają 371 tysięcy silników i 720 tysięcy skrzyń biegów do samochodów z napędem konwencjonalnym, zaś nowa linia produkcyjna może wytwarzać 180 tysięcy przekładni w ciągu roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.