Sprawili, że Złoty Stok stał się potęgą. Trwa remont mauzoleum Güttlerów
Herman Güttler doprowadził do miasta kolej. Po odkryciu sztolni ochrowej i wody - planowano zamienić Złoty Stok w Uzdrowisko. Niezwykłe były również kobiety z tego rodu. Paulina Güttler otworzyła przytułek dla wdów po górnikach i opiekowała się sierotami. Gertruda zaś po śmierci męża, sama przejęła biznes i prowadziła aż do końca.
Teraz rodzina Güttlerów doczekała się należytego szacunku. Miasto kontynuuje prace remontowe mauzoleum, które przez lata stało zapomniane i niszczało. - Na początku zabezpieczono obiekt z zewnątrz, teraz remont obejmuje wnętrza - wylicza Grażyna Orczyk - Burmistrz Złotego Stoku:
Ród Güttlerów odegrał ważną rolę dla przyszłości regionu. Dla Złotego Stoku są ważni niemal tak samo jak Hochbergowie dla Wałbrzycha czy Pszczyny - mówi Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota, dawniej należącej do rodziny Güttlerów:
Więcej o rodzinie będzie można dowiedzieć się z tablic informacyjnych przy Mauzoleum. Wiele pamiątek i pozostałości po ich działalności zobaczyć można w Kopalni Złota oraz izbie pamięci, która od tego roku uzyskała status muzeum.
Mauzoleum ma dwa poziomy. W dolnym - po renowacji trumien i zabezpieczeniu - spoczną szczątki rodziny. Górę będą mogli zwiedzać turyści, poznając historię i działania rodziny. Inwestycję finansuje miasto, które pozyskało na ten cel środki z projektu transgranicznego z Czechami. Mauzoleum dołącza do miejskiej trasy turystycznej, która przebiega przez miasto. Od tego roku turyści mogą się po niej przemieszczać także elektryczną repliką ponad stuletniego Forda. Samochód pomieści 6 osób.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.