Wrocław najbardziej przyjaznym w Polsce miastem dla rowerzystów
Jury brało pod uwagę m.in. liczbę dróg rowerowych, stan infrastruktury rowerowej, możliwość jazdy jednośladem wśród zieleni, liczbę stojaków rowerowych, popularność wśród mieszkańców roweru miejskiego, czy zasady przewozu rowerów w komunikacji miejskiej.
– Ranking przeprowadzany przez Rowertour jest najbardziej obiektywną oceną całościowej polityki rowerowej miasta – wyjaśnia Daniel Chojnacki, oficer rowerowy dodając, że świetne statystyki przesądziły o rozbudowie miejskiej wypożyczalni.
W systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego będzie 2000 jednośladów. Na ulicach pojawi się też 65 rowerów nietypowych: tandemów, cargo, elektrycznych, składanych, trójkołowych, dziecięcych i handbike'ów.
ZOBACZ KONIECZNIE: Wrocław: W 2019 dużo więcej rowerów miejskich i stacji. Zakończyły się konsultacje
Wielki sukces – tak wyniki rankingu podsumował Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia:
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności, tłumaczy, że podstawą do dalszych działań jest przyjęta w tym roku studium.
We Wrocławiu jest już ponad 307 kilometrów dróg rowerowych, w większości asfaltowych. Kolejne 117 kilometrów to trasy na terenach zielonych i wałach nadrzecznych. Łącznie dróg „przyjaznych rowerzystom” we Wrocławiu jest już około 1110 kilometrów.
W najbliższych latach trasy rowerowe mają powstać na ulicach: Wyszyńskiego, Piaskowej, Na Grobli, Karkonoskiej, Hubskiej czy Dworcowej. Powstanie też Promenada Krzycka, czyli 7,5-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa wzdłuż kolejowej obwodnicy towarowej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.