TYLKO U NAS: DIORA. Przerwany sen o polskiej potędze? [WIDEO]
W latach 70., czy 80. każdy meloman marzył o zestawie muzycznym produkowanym przez Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze Urządzeń Radiowych DIORA. To właśnie na takim sprzęcie słuchało się listy przebojów radiowej Trójki albo piosenek nagranych na rewolucyjnym wówczas nośniku – magnetofonowej kasecie. Pierwsze wieże produkowane w Dzierżoniowie kosztowały tyle, co nowy samochód. Astronomiczna cena nie była jednak ostatnią barierą przy zakupie wymarzonego sprzętu. W związku z tym, że większa część produkcji Diory trafiała na eksport, w PRL-owskich sklepach tzw. wież było jak na lekarstwo. Chcesz zobaczyć, jak wyglądał wymarzony sprzęt muzyczny w latach 80., chcesz się dowiedzieć, jakie były początki produkcji w zakładach DIORA? Zobacz nasz film!
POSŁUCHAJ: Dzierżoniów: Ocalić Diorę od zapomnienia
Początki zakładów DIORA sięgają listopada 1945 roku. To właśnie wtedy rozpoczęła działalność Państwowa Fabryka Odbiorników Radiowych. - Pierwszym radiem produkowanym w Dzierżoniowie był odbiornik „Ludowy” nazywany potocznie „hitlerkiem” - mówi Arnold Kordasiewicz z Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.
- Radio to robione było z poniemieckich części. Skrzynki, wykonane z twardego bakelitu, miały na przedniej ściance wytłoczone godło hitlerowskich Niemiec — orła ze swastyką. Jednym z procesów produkcji było więc zamazywanie tego godła herbu, ale to nie zawsze się udawało.
W 1948 roku DIORA uruchomiła produkcję pierwszego polskiego radia o nazwie „Pionier”. Był to jeden z najpopularniejszych odbiorników w historii. W sumie przez blisko 20 lat wyprodukowano ponad milion sztuk. Eksponaty można oglądać w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.