Ostrzyca - jedyny taki stożek wulkaniczny w Europie [WIDEO]
Ostrzyca posiada wulkaniczny rodowód, nie jest jednak wygasłym wulkanem, pomimo stożkowatego kształtu. Stanowi jego wewnętrzną część, która powstała ze zniszczenia dużo potężniejszego stożka wulkanicznego. Obecnie wzgórze to wznosi się 501 m n.p.m. i jest jedynie fragmentem komina wulkanu, wypełnionego zastygniętą magmą - bazaltem, czyli zasadową, prawie czarną skałą. Prawdopodobnie właściwy wulkan był o kilkaset metrów wyższy.
Właściwy stożek wulkanu, znacznie wyższy niż obecny szczyt, uległ erozji i pozostał po nim nek, czyli właśnie bazaltowy rdzeń wypełniający dawny komin wulkaniczny.
Góra znajduje się na przedpolu Sudetów, między Złotoryją a Lwówkiem Śląskim, wejście na szczyt prowadzą bazaltowe schody, a roztacza się stąd rozległy i piękny widok.
Ze względu na walory przyrodnicze, już w 1926 roku objęto Ostrzycę ochroną przyrodniczą, a w roku 1962 utworzono tu rezerwat przyrody o nazwie Ostrzyca Proboszczowicka.
Na Ostrzycę najwygodniej dojść od strony Proboszczowa, gdzie 1200 m. od szczytu znajduje się leśny parking z miejscem na ognisko i grill. Droga na szczyt "wulkanu" zajmuje niecałą godzinę i prowadzi malowniczymi leśnymi szlakami.
Ze Śląską Fudżijamą związanych jest wiele legend, jak chociażby ta o jeźdźcu bez głowy, który jechał na koniu przez gęsty las na skalistą Ostrzycę.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.