Jedyne takie jeziorka w Europie. Atrakcja turystyczna na skalę światową [WIDEO]
Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę światową. Od lat przyciągają turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna dawnych wyrobisk.
Kolorowe jeziorka, to potoczna nazwa czterech stawów u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich. Są pozostałością po wyrobiskach dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza - z 1785 roku - usytuowana była na terenie dzisiejszego Purpurowego Jeziorka, a nosiła nazwę Hoffnung.
Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Jeziorka). W kopalniach wydobywano piryt w latach 1785–1925, który przerabiany był na kwas siarkowy w Płoszowie, niedaleko Ciechanowic.
Barwa Kolorowych Jeziorek wynika ze składu chemicznego dna i skał, na których są zlokalizowane. Co ciekawe, stawy inaczej wyglądają wczesną wiosną, kiedy to barwa jest łagodna, a zupełnie inaczej późną jesienią - wtedy kolory są nasycone i głębokie.
Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Żółte Jeziorko, okresowo wysychające, leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) na 635 m n.p.m., a najwyżej położone Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) na ok. 730 m n.p.m. i jest ono najmniejsze i również okresowo wysycha.
Obok wyrobisk znajdują się duże hałdy zmielonych skał.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.