Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju
Został rozebrany pod koniec XIX wieku. Zastąpił go okazały, z zewnątrz klasycystyczny, wewnątrz neobarokowy Teatr Zdrojowy. Budynek usytuowano w miejscu przylegającego do Kursalu (obecnie Białej Sal) bazaru. W momencie budowy posiadał elektryczne oświetlenie i bardzo wydajny system wentylacji, uchodzące wówczas za najnowocześniejsze w tego typu obiektach.
W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju wystawiano różne sztuki, w tym bliskie Polakom przedstawienie pod tytułem "Wódz Kościuszko". Afisz reklamujący imprezę wydrukowano w językach: niemieckim i polskim. We wnętrzach rozbrzmiewała też różnorodna muzyka, w tym dzieła Elsnera, Krupińskiego, Chopina, Moniuszki i Wieniawskiego. Po II wojnie światowej scena funkcjonowała przez niemal 30 lat. W roku 1972 rozpoczął się jej trwający, jak się później okazało, 22 lata remont.
Otwarcie na nowo Teatru Zdrojowego, 2 października 1994 roku uświetnił spektakl "Pimpinone" Telemanna w wykonaniu artystów sceny kameralnej Opery Wrocławskiej i Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.