Świdnica. "Miasto-ewenement" na skalę światową. Uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej [ZDJĘCIA, FILMY]
Kościół Pokoju, to wzniesiona na planie krzyża greckiego w systemie szachulcowym budowla mierząca 44 m długości i 30,5 m szerokości, zbudowana w 1657 roku i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku.
Kościół Pokoju w Świdnicy ma 361 lat [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Świdnicki kościół był jednym z trzech Kościołów Pokoju - po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił w XVII wieku cesarz Ferdynand III. Na parterze i czterech piętrach mogło zmieścić się aż 7,5 tysiąca wiernych.
Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów. Świątynia ma ogromną kubaturę, oraz powierzchnię wewnętrzną (1090 m²).
Ołtarz został zamówiony z okazji stulecia kościoła w 1752 i ukończony w roku następnym, natomiast barokowa ambona, pochodzi z roku 1729.
Ewenementem w skali światowej jest to, że miasto uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej, co pozwoliło zachować drugi co do wielkości (po Wrocławiu) zespół zabytkowej architektury na Dolnym Śląsku. I właśnie Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska.
Jego wieża ma wysokość 103 m. i jest najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości wieżą w Polsce.
Katedra, to pierwotnie kościół parafialny, a od 2004 r. katedra diecezji świdnickiej. Początek wznoszenia budowli określa się na rok 1330, a legenda głosi, że sam książę Bolko II Świdnicki położył pierwszy kamień pod jej budowę.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.