TOP 5 dolnośląskich ulic edycja 2 [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Barbara Szeligowska, Elżbieta Osowicz, Karolina Kurczab, Bartosz Szarafin, Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2018-09-22 11:30 | Zmodyfikowano: 2018-09-21 13:16
TOP 5 dolnośląskich ulic edycja 2 [GŁOSOWANIE]   -

Głosowanie potrwa do soboty, 6 października do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.

Ten plebiscyt już się zakończył
  • Starojaworska w Jaworze
    Starojaworska w Jaworze
    Fot. Karolina Kurczab

    Głosów: 23

    Średnia ocena: 3.6

  • Aleja Wyzwolenia w Wałbrzychu
    Aleja Wyzwolenia w Wałbrzychu
    Fot. Barbara Szeligowska

    Głosów: 34

    Średnia ocena: 3.2

  • Nowy Świat w Legnicy
    Nowy Świat w Legnicy
    Fot. Andrzej Andrzejewski

    Głosów: 45

    Średnia ocena: 2.9

  • Uliczki Dzierżoniowskiej starówki
    Uliczki Dzierżoniowskiej starówki
    Fot. Bartosz Szarafin

    Głosów: 19

    Średnia ocena: 2.6

  • Marii Curie - Skłodowskiej we Wrocławiu
    Marii Curie - Skłodowskiej we Wrocławiu
    Fot. Andrzej Owczarek

    Głosów: 18

    Średnia ocena: 2.3

Nowy Świat w Legnicy 

To jedna ze starszych, ale wcale nie najpiękniejszych ulic Legnicy. Przed wiekami nazywała się Nikolaistrasse, a to za sprawą średniowiecznego zakonu, który właśnie w tym miejscu otworzył szpital p.w. św. Mikołaja i łaźnię dla najbiedniejszych. Po II Wojnie Światowej - na wniosek środowisk żydowskich - trakt otrzymał nazwę Nowy Świat. Przez 33 lata na tabliczkach widniało nazwisko Juliana Leńskiego, ale po upadku komunizmu wróciła powojenna nazwa. Dziś ulica Nowy Świat przyciąga niepowtarzalną atmosferą dawnych zakładów rzemieślniczych. To właśnie tam działa m. in. jedyny na Dolnym Śląsku zakład modniarski.

Marii Curie - Skłodowskiej we Wrocławiu

Ulica Marii Curie - Skłodowskiej we Wrocławiu - była mocno doświadczona w czasie II wojny światowej. Zaraz po zakończeniu wojny przybrała nazwisko polskiej noblistki, ale wcześniej miejska arteria wzdłuż której znajdowały się spacerowe promenady nazwała się Tiergartenerstraße. Patrząc na stare fotografie - widać jak wiele obiektów zniknęło z tej ulicy - między innymi wybudowana w 1912 (według projektu Maxa Berga) Łaźnia Miejska, która swoją rolę publicznych zakładów kąpielowych pełniła aż do lat 80. XX wieku. Zniknęły też piękne zabytkowe kamienice.

Uliczki Dzierżoniowskiej starówki

W Dzierżoniowie odwiedziliśmy uliczki odchodzące od rynku. Okazuje się, że to jedno z niewielu miast w Polsce, w którym funkcjonuje nietypowy układ. Ulice nie wpadają tylko w rogach, albo po środku, a zwyczajnie z każdej strony. Są krótkie, ale nie ma dwóch identycznych. Znajdziemy przy nich zabytki, a zwiedzanie ułatwią Trakt Smoka (obecnego w herbie miasta) czy Trakt Diory, której obecność stanowi tożsamość tego miasta.

 

Aleja Wyzwolenia w Wałbrzychu 

Ulice w staromiejskim centrum Wałbrzycha, to w większości urokliwe, wąskie, gęsto zabudowane zaułki. Wyjątkiem jest tutaj aleja Wyzwolenia, stanowiąca prawdziwą arterię. Aleja Wyzwolenia współcześnie, to miejsce wielu ważnych instytucji. Mieści się tu Starostwo Powiatowe, swoją siedzibę ma Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji, a także jedno z lepszych liceów w kraju, czyli "drugie" L.O., dawna szkoła górnicza, a obecnie jedna z wiodących szkół średnich o profilu energetycznym. Są punkty usługowe, sklepy i apteki.

 Starojaworska w Jaworze 

Ma nietypową nazwę. Może sugerować, że chodzi tu o stare miasto Jawor. O rynek z Ratuszem i kamieniczkami. W tym przypadku jednak ulica Starojaworska powstała z powodu małej wsi, która nazywała się Stary Jawor. Po wsi została jedynie ulica należąca do miasta. Wzdłuż niej są stare gospodarstwa i coraz więcej domków jednorodzinnych. To najdłuższa ulica w Jaworze, bo ma ponad 5 km długości. Starsi Jaworzanie kojarzą tamtą część miasta z Cukrownią i koszarami rosyjskimi.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.