Pstrążna

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-09-24 00:25 | Zmodyfikowano: 2018-09-14 12:25

Wedle ustnych przekazów, spisanych w XIX wieku przez pastora Bergmana, w owym czasie Pstrążną mieli zamieszkiwać szukający schronienia huscyci. Zagubiona wśród gór Pstrążna, doskonale się do tego nadawała. Niedostępność tego miejsca, także w latach następnych sprawiała, że nie tętniło ono życiem. Trzysta lat później mieszkało tam zaledwie czterech kmieci i dziesięciu zagrodników.

W Pstrążnej od zarania dziejów tętniło czeskie serce. Nawet po przejęciu jej przez państwo Pruskie dawała schronienie uchodźcom z południa. Nie dziwi zatem, że po rozłamie w kościele ewangelickim, duże wpływy w Pstrążnej zyskał Kalwinizm. Jego jedną z głównych zasad jest niezależność kościoła od władzy świeckiej (patrz Pruskiej). Kiedy w Pstrążnej kalwiniści zyskali przewagę nad luteranami, zdecydowali o budowie własnego kościoła. Dotąd Pstrążna wraz z pobliską Czermną należały do parafii w Kudowie. Uczestnictwo w tych samych nabożeństwach wspólnie z luteranami było dla pstrążan coraz bardziej uciążliwe.

Pierwszy drewniany kościół powstał w 1813 roku. Szybko jednak okazał się zbyt ciasny. Murowana świątynia stanęła w Pstrążnej 35 lat później. Została poświęcona 24 września 1848 roku. Kościół stoi do dziś. W roku 2016 przeszedł generalny remont wnętrza, przy zachowaniu pierwotnych barw, bez naruszenia wystroju świątyni.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.