Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
Celem projektu-konkursu jest wspieranie nauczycieli i uczniów w ich edukacyjnych potyczkach językowych połączonych z przypomnieniem podstawowej wiedzy z zakresu współczesnej historii Polski (1918-2018).
Teksty dyktanda przygotowywane są przez Stowarzyszenie Polonistów w konsultacji z historykami. Dyktando przeprowadzane jest w dwóch etapach. Pierwszy etap uczniowie piszą w swoich szkołach.
Na podstawie wyników wszystkich komisji szkolnych, komisja wojewódzka, wyłaniana corocznie przez Organizatora, dopuszcza do etapu wojewódzkiego po 70 uczniów z każdego poziomu edukacji kierując się kryterium wyników.
Tak wybrani finaliści biorą udział w etapie wojewódzkim, a 20 najlepszych z każdej kategorii zostaje laureatami. Uroczyste spotkania laureatów staramy się organizować corocznie w miejscach szczególnych, były to w minionych latach m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Cricoteka, siedziba Radia Kraków czy oddziały NBP w Krakowie i Katowicach (w roku 2017).
Wręczane są wtedy nagrody i wyróżnienia a wszystko to w uroczystej oprawie godnej Święta Niepodległości.
W roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Dyktando odbędzie się w 6 województwach Polski południowej (dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie) oraz szkołach polskich za granicą. W każdym województwie Dyktando ma patronat Kuratora Oświaty oraz patronat medialny lokalnej rozgłośni Polskiego Radia, a bezpośrednim organizatorem projektu są miejscowi Partnerzy Fundacji.
Podsumowaniem Dyktanda w każdym województwie będą uroczyste Gale finałowe.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.