Wrocław: miesięcznie spędzamy w korku prawie 9 godzin [RAPORT]
Jak czytamy w raporcie - Wrocław, choć jest trzecim w Polsce miastem pod względem rozwoju rynku powierzchni biurowej, w kwestii komunikacji wciąż jeszcze ma miano jednego z najbardziej zakorkowanych miast w kraju. Na tysiąc mieszkańców przypada tu blisko 878 zarejestrowanych samochodów (prawie jeden samochód na mieszkańca). W raporcie Wrocław porównano z Warszawą i Trójmiastem. Niestety w kwestii długości czasu spędzanego w aucie Wrocław dominuje.
We Wrocławiu na przestrzeni lat rozwinęła się jednak komunikacja publiczna. Wrocławskie tramwaje i autobusy przewożą codziennie około 400 tys. osób. Wrocławianie mogą poruszać się po mieście również pociągami śródmiejskimi oraz koleją linową Polinką która łączy dwa brzegi Odry. Do dyspozycji mają również wypożyczalnie samochodów elektrycznych, oraz skuterów i wypożyczalni rowerów miejskich, którą tworzy sieć 81 stacji. Mimo to, komunikacja we Wrocławiu nie wypada najlepiej. Wrocław w porównaniu do Trójmiasta i Warszawy ma najmniej autobusowych linii dziennych i nocnych, a także tramwajowych. Mamy za to bogatą sieć aut na wynajem - wyższą o 100 pojazdów w porównaniu do Trójmiasta.
- Od 2011 roku, kiedy ostatnio przeprowadzono badanie w jakim celu i jakim środkiem transportu podróżują wrocławianie, sytuacja komunikacyjna w mieście bardzo się zmieniła – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Powstała Autostradowa Obwodnica Wrocławia, oddano kolejne odcinki tras tramwajowych i Obwodnicy Śródmiejskiej. Obecnie prowadzone są kolejne badania, które pokażą jak przemieszczają się mieszkańcy naszego miasta.- dodaje Monika Kozłowska-Święconek. Zwiększa się także sieć tras rowerowych, do 2020 roku ma pojawić się do 600 km, co oznacza, że ich długość zwiększy się 2,5 krotnie względem tego, co mieszkańcy mają do dyspozycji teraz.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.