Kleszczyki Mikulicza
Urodził się w Polsce, studiował w Wiedniu, osiadł w niemieckim Breslau. Pod kierunkiem Mikulicza we Wrocławiu pierwszą na świecie operację na otwartej klatce piersiowej przeprowadził w 1903 roku jeden z jego uczniów. Był to początek torakochirurgii. Radecki wykonywał także zabiegi ginekologiczne - opracował metodę wycięcia macicy drogą pochwową, znaną jako metodę Mikulicza. Największy rozgłos zyskał w dziedzinie chirurgii gastro-enterologicznej. Jako pierwszy w świecie zszył przedziurawiony wrzód żołądka. Skonstruował m.in pierwszy gastroskop.
To była prawdziwa ironia losu - najwybitniejszy polski chirurg przełomu XIX i XX wieku właśnie na sali operacyjnej, dzięki zastosowaniu wymyślonych przez siebie metod chirurgicznych, poznał czekającą go niewesołą przyszłość. 7 stycznia 1905 roku we Wrocławiu Mikulicz poddał się operacji. Po otwarciu jamy brzusznej profesor Eiselberg z Wiednia stwierdził duży guz żołądka i przerzuty do wątroby. Na skuteczny zabieg było już za późno. Pacjent zmarł 6 tygodni później.
O słynnym lekarzu pamięta dzisiejszy Wrocław. W 2006 roku został oddany do użytku wielospecjalistyczny kompleks szpitalny noszący nazwę: Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego przy Borowskiej.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.