Eko Magazyn
Największe zagrożenia ekologiczne
W tym odcinku: gospodarka odpadami w szerszym aspekcie. Pytanie, jak uratować środowisko i zostawić je przyszłym pokoleniom? A także ofensywa energetyki wiatrowej.
Światła pogaszone, śmieci posegregowane, woda zakręcona?
Czy edukacja ekologiczna na Dolnym Śląsku przynosi efekty? Mieszkańcy regionu mowią, że dobra była akcja związana z segregacją śmieci. Dziś zaprezentujemy też działania organizacji pozarządowych na przykładzie Towarzystwa Izerskiego, które uczy co podziwiać w górach.
Jak walczyć z hałasem?
Miasto jest okropne pod tym względem mówią wrocławianie. Na całym Dolnym Śląsku jest coraz głośniej. Obszary zagrożone hałasem zwiększają się. Dziś mapa hałasu we Wrocławiu i sposoby walki z hałasem komunikacyjnym:
Edukacja ekologiczna Dolnoślązaków
Różnego rodzaju konkursy, lekcje, szkolenia - sprawdziliśmy jest specjalny program. Eko Magazyn rozmawiał też z laureatami Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. - Współczesny ekolog powinien mieć baczenie na to co robi, jak się zachowuje, jak oddziałowuje na środowisko, powinien brać pod uwagę fakt, że nie można niszczyć i że nie można tez ingerować za bardzo w naturalne środowisko - mówią młodzi ludzie. Dziś pokazujemy, co fascynuje w ekologii Dolnoślązaków.
Liga Ochrony Przyrody na miarę XXI wieku
Dzieciom i wnukom powinniśmy przekazać środowisko w lepszym stanie niż je dostaliśmy. Przedstawiamy Karkonoski Park Narodowy i jego skarby. Zaglądamy też do banku genów.
Recykling i mądra gospodarka odpadami
Czy i kto segreguje śmieci? Jak postępować z bioodpadami? Dlaczego gospodarka odpadami znalazła się na liście zadań priorytetowych?
Wielka woda
Dolny Śląsk wciąż nie jest dostatecznie zabezpieczony przed wielką wodą. To obszar poważnie niedofinansowany - mówią specjaliści. Jakie są plany ekspertów, gdzie trzeba budować wały i zbiorniki retencyjne ? Jak żyje się na terenach zagrożonych powodzią?
ABC ekologicznego biopaliwa
Ekologiczne inwestycje trafiają pod strzechy. Złotym interesem może być biopaliwo. To około 30 proc. tansze ciepło - zapewniają nasi rozmówcy.
Dolnośląskie lasy wczoraj i dziś
20 lat temu w Gorach Izerskich była klęska ekologiczna, nie było słychać śpiewu ptaków, nie było żywych drzew, nie było jagód, grzybów. W tej chwili możemy tam zbierać prawdziwki. Posłuchaj: W Eko Magazynie poznajemy leśne zasoby Dolnego Śląska i sprawdzamy, jak działa ochrona przeciwpożarowa.
Lista ekologicznych priorytetów na Dolnym Śląsku
Nowe życie rzeki, jakie dała oczyszczalnia ścieków. Nowej jakość życia możliwa dzięki kanalizacji. Posłuchaj:
Eko Magazyn (w każdą środę o godz. 17.15) finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.