36. PKO Wrocław Maraton coraz bliżej
O biegu, atrakcje
Po raz pierwszy w historii wszyscy uczestnicy wystartują nie z bramy głównej kompleksu Stadionu Olimpijskiego (jak miało to miejsce dotychczas), ale z wewnątrz samej areny, sprzed wyremontowanej Trybuny Zachodniej. Dzięki temu aplauz rzeszy kibiców poniesie biegaczy od samego przekroczenia linii startu, wzdłuż trasy, aż do powrotu i na metę. Jak co roku, przygotowano bowiem miejsca do dopingowania w kilku lokalizacjach. Tam, specjalnie dla kibiców i zawodników odtwarzana będzie muzyka wybrana przez prowadzących programy autorskie we wrocławskim radiu akademickim. Dodatkowo, wszystkie zorganizowane grupy kibiców mogą zgłosić się do Konkursu na dopingowanie zawodników 36. PKO Wrocław Maratonu z atrakcyjnymi nagrodami – informacje znajdują się na stronie www.wroclawmaraton.pl.
Trasa
Biegacze przemierzą dystans 42 195 metrów trasą maksymalnie zbliżoną do ubiegłorocznej. To oznacza, że z jednej strony wyznaczona droga będzie jak najbardziej płaska, z jak najmniejszą liczbą otwartych, nasłonecznionych odcinków (by umożliwiać bicie własnych rekordów), zaś z drugiej strony uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe miejsca i charakterystyczne obiekty Wrocławia. Maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej Stadionu Olimpijskiego, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Długa i Dmowskiego poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.
Koszulki
Koszulki, które znajdą się w pakietach startowych będą posiadały charakterystyczną, biało-czerwoną patriotyczną grafikę. 36. PKO Wrocław Maraton jest bowiem jedną z imprez wchodzących do programu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, będzie idealna do pokonywania tras maratonów, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Medale
Na mecie wewnątrz Stadionu Olimpijskiego finiszujący zawodnicy zostaną udekorowani pamiątkowymi medalami w kształcie krasnala. Podobnie, jak od kilku lat, trofea z biegów w Stolicy Dolnego Śląska – maratonu i półmaratonu – łączą się w całość. Skrzat maratoński, w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości, będzie posiadał flagę narodową (pokrytą kolorowymi emaliami) i elementy wojskowego umundurowania.
Utrudnienia
W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas półmaratonu przewiduje się w dniu 09.09.2018 r. od około godz. 8:00 do 15:00 następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:
1. Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,
2. Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – utrudnienia na trasie mogą pojawić się już przed godziną 8:00,
3. Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb Policji – WRD lub Prewencji),
4. Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 9 września).
O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.
WrocWalk Marathon 2018
Dzień przed wrocławskim maratonem (08.09.2018 r.) odbędzie się zupełnie nowe wydarzenie – WrocWalk Marathon 2018. To „spacer na medal”, bez wyznaczonej trasy, ani pomiaru czasu. Uczestnicy otrzymają mapę z zaznaczonymi wybranymi, ciekawymi miejscami w mieście. W każdym z tych punktów będzie można otrzymać pieczątkę. Po okazaniu mapy z pieczątkami na Stadionie Olimpijskim, spacerowicze otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo, w poszczególnych obiektach będą czekać w wyznaczonych godzinach przewodnicy, opowiadający o ich historii. Aby wziąć udział w spacerze należy zapisać się przez stronę internetową www.wrocwalkmarathon.pl i uiścić opłatę w wysokości 20 zł.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.