Jawor: Zapach świeżych wypieków nad Rynkiem. To już 20. edycja Święta Chleba i Piernika
Jak utrzymać świeżość pieczywa przez wiele dni? Który chleb jest najzdrowszy dla górnika, a który dla urzędnika? Po czym poznać najszlachetniejsze gatunki ciast korzennych? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiadają najlepsi polscy i zagraniczni piekarze. Na jednym ze straganów Marcin Getz pokazuje... kiszenie pierników w suchym słoju z ogórkami. - Piernik nie staje się ogórkowy. Wręcz odwrotnie - ogórek bardziej nabiera aromatu piernika. Znana jest sytuacja, kiedy zmiękczamy twarde pierniki zamykając je w puszcze z kawałkiem jabłka. Można również z kawałkiem ziemniaka. Ale kto nam zabroni zamknąć piernika z ogórkiem i nazwać to "kiszone".
Na jaworskim rynku wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się od rana niewielkie stoisko Kingi Kaczmarek z Biskupic. Co tam można znaleźć? - Krokodyla, żółwia, królika... U nas w piekarni są nawet ciągniki zbudowane tylko z pieczywa. Wyobraźnia ogranicza chyba tylko możliwości, bo jeżeli ktoś ma wyobraźnię, to potrafi stworzyć wszystko. Pomagamy sobie wtedy miskami, kształtkami, które nam ułatwiają upieczenie takiego chleba. Da się jak najbardziej zjeść w całości.
Dziś w Jaworze będzie można między innymi zobaczyć jak dekorować pierniki... płatkami złota. Święto Chleba i Piernika kończy się dopiero jutro wieczorem.
Organizatorzy szacują, że targi chleba odwiedzi dziś kilkanaście tysięcy osób. O 17:30 planowane jest ustanowienie rekordu na wypieczenie najdłuższego piernika. Ma być tak długi jak rynek w Jaworze. Z okazji setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości, piernik będzie biało-czerwony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.