TOP5 dolnośląskich fontann, edycja 2 [GŁOSOWANIE]
Głosowanie potrwa do soboty, 8 września do godziny 11.30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Fontanna w Dusznikach Zdroju
Kolorowa Fontanna w Dusznikach Zdroju liczy sobie blisko 130 lat. Dzisiejszych czasów dotrwała w formie niemal niezmienionej. Słynie z tego, że co dwie godziny przez minutę bije w niebo rekordowo wysokim słupem wody. Tryska na prawie 40 metrów. Wieczorem jest pięknie podświetlona, a z zamontowanych przy niej głośników płynie muzyka klasyczna. W soboty, niedziele i święta wieczorami możemy zobaczyć pokazy specjalne. Umiejscowienie, ciekawa historia, pokazy i letnie orzeźwienie powodują, że nie brakuje turystów, którzy przyjeżdżają by ją zobaczyć i posiedzieć w jej towarzystwie.
Fontanna Delfina w Złotoryi
Fontanna delfina powstała w 1604 roku. Ma przedstawiać delfiny i lwy, symbolizujące moc Bożą. W XVII wieku niewielu ludzi wiedziało jak delfin wygląda, co dziś wprawia ludzi w zakłopotanie. Mieszkańcy choć znają jej nazwę, dostrzegają w niej smoki, krokodyle, a nawet węże. Po wojnie przez jakiś czas była nieczynna z powodu zniszczeń. Jej wygląd i otoczenie nieco zmieniały się przez lata. Odrestaurowano ją i do dziś tryska wodą, a na jej dnie są monety mające przynieść Złotoryjanom szczęście. W mieście można usłyszeć różne opowieści o romantycznej fontannie, która spełnia miłosne marzenia.. niektórzy sądzą nawet, że po zmroku można zobaczyć kąpiącą się w niej nagą kobietę.
Fontanna w Gryfowie Śląskim
W Gryfowie Śląskim stoi fontanna, która, jak twierdzą niektórzy, jest jedynym w Polsce pomnikiem wagarowicza. Według innych geneza jej powstania jest bardziej złożona. W każdym razie fontanna na Rynku w Gryfowie Śląskim powstała w 1908 roku dla upamiętnienia faktu otwarcia wodociągów miejskich w 1905 roku. Jej autorem jest Arnold Kunne
Wrocławski szermierz
Fontanna z szermierzem, która jest nieodzownym elementem placu przy Uniwersytecie Wrocławskim, ale symbolem studentów. Zaprojektował ją profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Hugo Lederer i na Placu Uniwersyteckim stoi już od 1904 roku. Można więc śmiało o szermierzu powiedzieć, że to wieczny student.
Fontanna w Jaworze
Zazwyczaj w TOP 5 przedstawiamy najpiękniejsze, najbardziej interesujące walory Dolnego Śląska. Tym razem decydujemy się na niewielkie odstępstwo od tej zasady. A to za sprawą mieszkańców Jawora, którzy poprosili nas o pomoc. Chcą bowiem zainteresować losem zabytkowej fontanny niedaleko centrum uroczego Parku Miejskiego. Kiedyś fontanna była powodem do dumy, a dziś... niestety jej stan techniczny chluby miastu nie przynosi.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.