Lwówek zasłynął pierwszym na Śląsku turniejem rycerskim
Jego rozwój trwał nieprzerwanie do wojny 30-letniej, która kompletnie zrujnowała Lwówek. Zniszczonych zostało m.in. kilkaset warsztatów sukienniczych. Ponowny rozwój miasta w czasie pruskiej rewolucji przemysłowej przyhamowały, tym razem wojny napoleońskie. Sam "Bóg Wojny" przebywał w Lwówku Śląskim podczas tak zwanej "pierwszej bitwy nad Bobrem" - 22 sierpnia 1813 roku, kiedy to pokonał Prusaków, "druga bitwa nad Bobrem", stoczona 29 sierpnia, zakończyła się klęską Francuzów.
Trochę zapomnianym epizodem z historii Lwówka, jest jego udział w jednym z poważniejszych światowych konfliktów. Chodzi o wioskę Płakowice, w 2000 roku, dołączoną do Lwówka Śląskiego. To właśnie w niej w 1953 roku zakwaterowano prawie 1300 dzieci z Korei - osieroconych w czasie koreańsko-amerykańskiego konfliktu. Dla dzieci przeznaczono 13 specjalnych budynków mieszkalnych, dodatkowo szpital dziecięcy, ambulatorium, stołówki i szkołę. Wychowaniem ideologicznym maluchów zajmowali się Koreańczycy, Polacy (około 600 osób) pełnili wszystkie inne funkcje w tym wyjątkowym - gigantycznym - domu dziecka. kompleks funkcjonował przez 6 lat - potem został zlikwidowany.
W północnej Korei do dziś mieszkają ludzie władający polskim językiem, którego nauczyły się podczas pobytu na Dolnym Śląsku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.