Pomoc dla chorego, wytchnienie dla rodzica - program "Per Aspera ad Astra" [POSŁUCHAJ]
Projekt zakłada bezpłatne wsparcie dla rodziców ciężko chorych. Opiekunowie będą mogli odpocząć albo załatwić swoje sprawy, a w tym czasie dziecko będzie pod fachową opieką. To jak mówi koordynatorka programu Katarzyna Turczyńska dla przemęczonych 24 godzinną opieką rodziców wielka pomoc.
- Uzyska wykwalifikowaną pomoc opiekuńczą czyli pielęgniarkę albo osobę wykwalifikowaną, przeszkoloną medycznie gdzie będzie mogła zostawić bezpiecznie swoje dziecko i wyjść z domu, pozałatwiać swoje sprawy, oddać się swoim pasjom albo zostać w domu i zwyczajnie odpocząć.
Mama 16 miesięcznego Maxa nie chciałaby odstępować dziecka na krok, ale wie że czasem musi odpocząć.
- Po prostu cieszymy się każdym dniem bo nie wiemy czy ten dzień nie będzie tym dniem ostatnim. Dlatego to właśnie pozwala mi się starać cieszyć z tego każdego dnia. Duch jest ochoczy ale ciało słabe więc taka pomoc w postaci tej opiekunki na pewno byłaby fajna.
Fundacja prowadzi nabór zarówno pacjentów jak i wykwalifikowanego personelu, który zastąpi rodziców w opiece nad osobą niepełnosprawną. Jak mówi prezes Fundacji Beata Hernik - Janiszewska to będzie realne wytchnienie dla opiekunów.
- Przede wszystkim opiekunowie będą mogli odsapnąć czyli np. mama będzie mogła pójść do kosmetyczki, fryzjera, na spacer, do kościoła, zrobić zakupy jeżeli będzie chciała albo posprzątać łazienkę bo właśnie ma taki plan. Zrobić to co w tych godzinach będzie chciała. Nikt tego nie będzie oceniał.
Z programu skorzystać mogą chorzy do 26 roku życia, którzy kwalifikują się do opieki hospicyjnej. Pomoże on 60 rodzinom. Pielęgniarka będzie przychodzić do domu chorego 5 godzin w tygodniu czyli 20 godzin miesięcznie. Program ma być realizowany przez 3 lata. Nabór wniosków dla chorych potrwa do 5 września, ale opiekunowie mają czas na zgłoszenie tylko do 21 sierpnia. Szczegóły na stronie internetowej Fundacji.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.