10 filmów na Nowe Horyzonty i specjalny program z festiwalu
W piątek słuchajcie Radia Wrocław Kultura i Radia Wrocław. Będziemy w samym centrum festiwalu Kinie Nowe Horyzonty.
W studiu porozmawiamy z organizatorami: Marcinem Pieńkowskim - dyrektorem artystycznym imprezy, Kostasem Georgakopulosem - szefem sceny muzycznej i Ewa Szabłowską - kuratorką sekcji Kino Irański i Trzecie Oko: Girlhood.
Jurorzy: Pochodząca z Wrocławia reżyserka "Dzikich róż" Anna Jadowska i twórca głośnych "Wszystkich nieprzespanych nocy" Michał Marczak.
Wczoraj na uroczystej światowej premierze stawiła się cała ekipa filmu "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka. Do studia zaprosiliśmy twórców, w składzie: Natalia Grzegorzek, Krzysztof Umiński, Jagoda Doliński, Jacek Braciak, Agata Buzek, Karolina Bruchnicka, Bartłomiej Kowalski, Piotr Żurawski i Marta Ścisłowicz.
Ponad to, kolejna wrocławianka, Helena Sujecka, doskonale znana z Teatru Muzycznego Capitol, tym razem wystąpiła w filmie "Dowłatow".
O filmie "Arcitic" podpytamy jego reżysera - Joe Penne. Szerszej publiczności może być znany jako MysteryGuitarMan. Jego kanał youtubowy ma blisko 3 miliony subskrypcji i należy do jednych z najbardziej popularnych. Od youtubera do reżysera..., którego film miał premierę na prestiżowym festiwalu w Cannes.
Na repertuar swoim okiem krytyka filmowego spojrzy Piotr Czerkawski.
Co warto zobaczyć na Nowych Horyzontach zdaniem Krzysztofa Majewskiego?
To zależy jakie mamy podejście do festiwalu. Ponad 200 filmów daje niezliczoną ilość konfiguracji, w jakich możemy je oglądać. Można zanurzać się w slow cinema spod znaku Lava Diaza, można oglądać najgłośniejsze filmy z sekcji Pokazów Galowych (Tylko po co? Filmy zaraz będę w dystrybucji kinowej), można zakopać się w retrospektywy, można szukać filmów, które następny raz w Polsce będzie można zobaczyć... nigdy. Poniższe dziesięć tytułów ma łączyć wszystkie te pomysły na Nowe Horyzonty:
- Fuga / 100’ Agnieszka Smoczyńska
Agnieszka Smoczyńska to laureatka naszych radiowych nagród kulturalnych Emocje. Kiedy przyznawaliśmy jej statuetkę za "Córki dancingu" nie mogłem się doczekać jej kolejnego filmu. Szybko pojawiały się informacje o pracach nad "Atlasem Zła", a i na "Fugę" nie trzeba było długo czekać. Kinga znika. Zostawia męża i synka na dwa lata. Wraca jako cierpiąca na amnezję Alicja, która nie pamięta rodziny. Odbudowywanie relacji może ujawnić niejedną tajemnice.
- Atlas Zła / 117’ - Yannis Veslemes, Ashim Ahluwalia, Can Evrenol, Severin Fiala, Veronika Franz, Katrin Gebbe, Calvin Reeder, Agnieszka Smoczyńska, Peter Strickland
Bo skoro czeka się na Agnieszkę Smoczyńską to we wszystkich odsłonach. Atlas Zła to osiem nowelek, z których jedna należy do wrocławskiej reżyserki. Dyrektor artystyczny festiwalu obiecuje, że jest najohydniejsza. Konkurencja jest jednak mocno. Twórcy dostali zadanie opowiedzenia historii zaczerpniętych z folku, opowieści z rodzimych krajów, o potworach, monstrach i dziwadłach. Obok Polki, rękawicę podnieśli m.in Peter Strickland, odpowiedzialny za znakomite, straszące dźwiękiem "Berberian Sound Studio" czy Veronika Franz, reżyserka, przyprawiającego o dreszcze "Widzę, widzę".
The Field Guide to Evil from MicroVentures on Vimeo.
- Piercing / 81’ - Nicolas Pesce
Z sekcji Nocne Szaleństwo na festiwalu, po prostu, trzeba korzystać. "Atlas zła" to jedna propozycja. Druga to "Piercing" do złudzenia przypominający fabułę serialu "The End of the F***ing World". Reed ma walizkę, a w niej knebel z sex shopu, sznur i szpikulec do lodu. Melduje się w hotelu, w którym czeka na niego prostytutka. Planuje ją zabić. Jednak kobieta bardzo go zaskoczy. Bardziej niż horror pełna surrealizmu czarna komedia.
- Żona / 100’ - Björn Runge
W tym roku literacki Nobel nie zostanie przyznany. W filmie Runge właśnie otrzymał go Joe Castleman. Jego żona, w tej roli Glenn Close, mimo nieustającego, niesłabnącego wsparcia, zaczyna przypominać sobie o własnych pisarskich ambicjach. Sekrety pary, śledzić będzie Christian Slater.
- Jeszcze dzień życia / 84’ - Damian Nenow, Raúl de la Fuente
To animowana adaptacja książki Ryszarda Kapuścińskiego w całości poświęcona wojnie domowej w Angoli. Znakomita kreska, świetna historia spisana w bardzo osobistej formie przez Kapuścińskiego zapowiada się na festiwalowy hit.
- Winni / 85’ - Gustav Möller
Pamiętacie "Lock" z Tomem Hardym? Tym razem zamiast faceta gadającego półtorej godziny przez telefon zamkniętego w samochodzie, dostajemy faceta gadającego półtorej godziny przez telefon zamkniętego w pokoju. To operator numeru alarmowego. Kolejnymi rozmowami Moller rozgrywa emocjonujący thirller.
- Searching / 101’- Aneesh Chaganty
Kolejny "film-wyspa", tym razem zamknięty w przestrzeni ekranu komputera. W roli głównej John Cho. Przyjdzie mu się zmierzyć z zaginięciem córki, której szukać będzie przy pomocy sieci: komunikatorów, stron internetowych i mediów społecznościowych.
Ponad to: Letnia szkoła życia / 113’- Laurent Cantet,
Najczystszy jest popiół / 150’- Jia Zhang-ke
Sny wędrownych ptaków / 125’ - Cristina Gallego, Ciro Guerra,
Człowiek, który zabił Don Kichota / 132’ - Terry Gilliam,
53 wojny / 82 ’- Ewa Bukowska
Dogman / 102’ - Matteo Garrone
Czarne bractwo. BlacKkKlansman / 128’ - Spike Lee
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.