Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej z europejskim wyróżnieniem [ZDJĘCIA, FILM]
– Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zostało jednym z 80 punktów kotwicznych, do których należą m.in. pierwszy most żelazny na świecie w Ironbridge, czy Browary Heineken w Amsterdamie – powiedziała dyrektor muzeum Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. W Polsce punktami kotwicznymi są m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru w Żywcu czy Manufaktura w Łodzi.
ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Zrzesza obecnie ponad 850 obiektów tego typu położonych na kilkudziesięciu regionalnych turystycznych szlakach przemysłowych, głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
- Turystyka postindustrialna funkcjonuje w Europie bardzo dobrze. Po oznaczeniu naszego muzeum jako punktu kotwicznego spodziewamy się większej liczby turystów - podkreśliła dyrektor muzeum.
Zespół dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej jest częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy.
Jak wyjaśniła dyrektor, ideą placówki jest stworzenie żywego muzeum techniki. - Parowozowni, która zachowała się w kompletnym stanie, przywracamy jej dotychczasową funkcję, czyli staramy się po kolei uruchamiać nasz tabor kolejowy. Już udało się nam odbudować i przywrócić do ruchu m.in. zabytkową polską lokomotywę parową TKtk48-18 z 1951, która jeździ po trasach Dolnego Śląska - powiedziała.
Dyrektor wspomniała też, że w przygotowaniu jest oddział muzeum w Dzierżoniowie. - Będzie to ewenement na skalę europejską, czyli dwie parowozownie w odległości 30 km, gdzie w Jaworzynie Śląskiej prezentowany jest tabor niemiecki do 1945 roku, a w parowozowni w Dzierżoniowie współczesny - zaznaczyła.
Muzeum Kolejnictwa powstało w 2004 r. w miejsce zrujnowanego skansenu Lokomotyw Parowych PKP. Po 14 latach działalności placówka jest jednym z największych muzeów kolejowych w Europie. Kolekcję tworzy ponad 140 zabytkowych pojazdów kolejowych.
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, największej organizacji pozarządowej w Polsce zajmującej się ochroną i promocją zabytków techniki.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.