"Pan Tadeusz" według Joanny Szczepkowskiej i nieznana wersja inwokacji (Posłuchaj)
"Pan Tadeusz" porządzi Wrocławiem w dniach 10 i 11 maja. Będzie można na własne oczy zobaczyć rękopis tego największego skarbu polskiej literatury (na co dzień leżakuje w Ossolineum) oraz posłuchać dzieła Adama Mickiewicza w wykonaniu mistrzów sztuki aktorskiej.
Joanna Szczepkowska postanowiła w swoim przedstawieniu zdjąć z "Pana Tadeusza" koturn epopei i skupić się na emocjach. Pokazać, że jest to dzieło żywe, z humorystyczną fabułą i że znalazły się w nim świetnie nakreślone polskie charaktery. Artystka przedstawi swoją propozycję odczytania Mickiewicza w widowisku z cyklu „Teatr papierowy - Sztuka czytania". Początek w sobotę o godz. 19.00.
Posłuchaj wywiadu ze Szczepkowską:
Ale to dopiero początek atrakcji. Bo Andrzej Grabowski zagra w spektaklu opartym na XIII Księdze "Pana Tadeusza" (tylko dla widzów dorosłych). Poza tym w programie imprezy organizowanej przez Wrocławski Teatr Lalek: plenerowy koncert muzyki Wojciecha Kilara w wykonaniu wrocławskich filharmoników, polonez z udziałem publiczności oraz wielkie oglądanie obu filmowych wersji "Pana Tadeusza" na specjalnym ekranie w parku Staromiejskim.
Warto dodać, że Joanna Szczepkowska nauczyła się czytać na "Pani Twardowskiej" Mickiewicza, natomiast "Pana Tadeusza" recytował jej ojciec - aktor Andrzej Szczepkowski.
Rękopis "Pana Tadeusza" będzie można oglądać w sobotę, od godz. 11.00 w Teatrze Lalek. Wstęp bezpłatny. Bilety obowiązują natomiast na spektakle "Czytanie Pana Tadeusza" w sobotę o godz. 19.00 i w niedzielę o godz. 12.00 i 15.00.
Takiej okazji przepuścić nie można, zwłaszcza, że znana nam wszystkim inwokacja w pierwszej wersji zapisana była zupełnie inaczej - mówi Elżbieta Ostromęcka kierownik działu rękopisów Ossolineum:
Adam Mickiewicz ostatnie poprawki - w tej wersji, którą znamy naniósł w drukarni. Rękopis jest przetrzymywany w zabytkowej szkatule. Do tego w pomieszczeniu przyciemnionym i o odpowiedniej wilgotności. Zagląda do niego tylko od czasu do czasu konserwator. Nie mogą tego robić nawet najstarsi pracownicy Ossolineum.
Przy tekście widać zdjęcie Joanny Szczepkowskiej (Fot. "Polska - Gazeta Wrocławska") oraz fragment rękopisu "Pana Tadeusza" (Fot. za internetową stroną Ossolineum).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.