Wrocław: Uroczysta sesja rady miasta. Maria Woś nagrodzona
Honorowe obywatelstwa Wrocławia oficjalnie przyznane. Podczas uroczystej sesji rady miejskiej wyróżnienia przyznano Jerzemu Woźniakowi oraz prof. Stanisławowi Kulczyńskiemu.
ZOBACZ WIĘCEJ: Wrocław ma dwóch nowych, honorowych obywateli
Nagrodę Wrocławia odebrała także nasza dziennikarka - Maria Woś, która w tym roku obchodziła jubileusz 60-lecia pracy zawodowej.
Pani Maria mówi, że czuje się wzruszona, a wyróżnienie ma dla niej ogromne znaczenie symboliczne:
- Ta nagroda to zasługa wielu osób - dodaje pani Maria:
Laudację wygłosił miejski radny, a także wieloletni kolega z pracy pani Marii - Jerzy Skoczylas z kabaretu Elita:
Maria Woś urodziła się 22 marca 1934 r. we Lwowie. W czerwcu 1946 r. ekspatriowana do Wrocławia. W latach 1951-1955 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez trzy lata pracowała jako nauczycielka języka polskiego w IX LO we Wrocławiu. Później trafiła do Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia. Pracowała kolejno w redakcjach: Łączności ze Słuchaczami, Młodzieżowej, Oświatowej i Literackiej.
CZYTAJ KONIECZNIE: Maria Woś, legenda Radia Wrocław, świętuje 60 lat pracy zawodowej
Za swoje najcenniejsze przygody zawodowe tego okresu uważa redagowanie w latach 1965-1969 razem z utalentowanymi młodymi ludźmi cyklicznej audycji "My Nastolatki" oraz w latach 1976-1981 udział w ogólnopolskim cyklu radiowych lekcji języka polskiego "Radio-Szkole". Wielką radość sprawiało jej także przygotowywanie oprawy muzycznej audycji literackich.
W stanie wojennym odeszła z radia i pracowała jako nauczycielka polskiego kolejno w kilku liceach. Jednocześnie uczestniczyła w działalności Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, obserwując i dokumentując procesy polityczne. Wiosną 1989 r. na zaproszenie Komitetu Obywatelskiego w kilkuosobowym zespole realizowała radiową kampanię wyborczą Solidarności. Po wygranych wyborach wróciła do radia (w 1990 r.), z którym jest związana do dziś.
Oprócz pani Marii Woś Nagrody Wrocławia przyznano także:
- Bogusławowi Klimsie – muzykowi, dziennikarzowi, kompozytorowi za reportaże i monografie dokumentujące życie muzyczne i kulturalne Wrocławia;
- Ewie Kobel – autorce unikatowych publikacji poświęconych historii Wrocławia za działalność propagującą wiedzę historyczną;
- Bogdanowi Łazarkiewiczowi – lekarzowi chirurgowi, profesorowi i rektorowi wrocławskiej Akademii Medycznej za całokształt pracy naukowej i pedagogicznej;
- Tomaszowi Skrzypkowi – zawodnikowi i trenerowi polskiej kadry w sportach walki za osiągnięcia sportowe oraz propagowanie sportu wśród młodzieży;
- Klubowi Honorowych Dawców Krwi PCK POLAR WHIRLPOOL – za 45-letnią działalność na rzecz krwiodawstwa we Wrocławiu
Nagrody Prezydenta Wrocławia przyznano:
- Andrzejowi Lange – za dorobek naukowy oraz pracę na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzi.
- Marcinowi Przychodnemu i Adamowi Roczek - za sukces organizacyjny największej imprezy sportowej w Polsce w 2017 roku - The World Games Wrocław 2017.
- Józefowi Lisowskiemu – za kunszt trenerski i osiągnięcia sportowe zawodników.
- Etno Cafe – za budowanie pozycji Wrocławia w sferze biznesu i promowanie lokalnej przedsiębiorczości.
- Fundacji OK,Art – za integrowanie wrocławian poprzez sztukę.
Odznaki Honorowe Wrocławia
- Andrzejowi Wiszniewskiemu – za postawę społeczną oraz działalność na rzecz Wrocławia.
- Beacie Maciejewskiej – za działalność na rzecz odzyskiwania wrocławskich zabytków oraz popularyzowanie historii Wrocławia.
- Bartłomiejowi Skrzyńskiemu – za łamanie barier i działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Podczas uroczystej sesji Jacek Ossowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia otrzymał Honorową Odznakę Miasta Lwowa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.