Pierwsze w historii Mistrzostwa Świata z VAR. O co chodzi? Na czym polega?
Dosłowne rozszyfrowanie skrótu VAR oznacza sędziego-asystenta wideo (Video Assistant Referee), ale przyjęło się mówić o systemie czy technologii VAR, jak nazywa się zbiór rozwiązań umożliwiających analizę powtórek oraz komunikację między tym dodatkowym sędzią a arbitrem głównym. Wydaje się, że skoro telewidzowie mogą oglądać powtórki od kilkudziesięciu lat, taka możliwość powinna być od dawna dostępna także dla arbitrów.
Na czym polega VAR? W jakich rozgrywkach był wcześniej stosowany? Jak będzie funkcjonował podczas mundialu? Między innymi na te pytania odpowiadali przedstawiciele wrocławskiej firmy Me & My Friends Katarzyna Budzyń-Pepłowska i Maciej Leśnik. Spółka ze stolicy regionu reprezentuje międzynarodową organizację IFAB, zajmującą się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną (W tym m.in. wprowadzeniem VAR-u), w mediach na całym świecie.
We wtorek po raz pierwszy po użyciu VAR uznano gola dla reprezentacji Polski. Wideoweryfikacja w dwóch przypadkach przyniosła biało-czerwonym korzyść, ale raz zadziałała w drugą stronę i sędzia anulował gola Grzegorza Krychowiaka.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.