Bezcenna Biblia Leopolity i fisharmonia na wystawie w Jedlinie Zdroju
W Pałacu Jedlinka pojawiają się tam dzieła wybitnych polaków. Najważniejszym będzie bezcenny egzemplarz Biblii - mówi Małgorzata Siwarska-Głodek:
- To pierwszy, warto zaznaczyć, drukowany przekład Pisma Świętego na język polski. To druk z roku 1575 wzbogacony o kolejne drzeworyty, dlatego, że ten pierwszy druk miał ich bodajże o 14 mniej od tego, który my będziemy prezentować.
Co ciekawe prezentowany egzemplarz posiada oryginalną dedykację dla Króla Henryka Walezego. Drugim ważnym eksponatem będzie ważna pamiątka rodzinna obecnych właścicieli pałacu, rodziny Leda - mówi kustosz pałacu Bogumił Leda:
- Decyzją rodziny było to, żeby z tamtej Galicji, ta właśnie fisharmonia – instrument, którego nie spotkacie państwo na salach koncertowych – od dzisiaj będzie tutaj w pałacu, żeby naszym gościom umilić jakoś część życia.
Na instrumencie przez ponad 50 lat grał ojciec Pana Bogumiła. Instrument przechodzi renowację. Wkrótce, a być może nawet na otwarciu wystawy będzie można posłuchać jego delikatnego brzmienia.
Wystawa ruszy 8 czerwca. I będzie dostępna do podziwiania do końca lata. Poprzednie wystawy dotyczyły dzieł Kazimierza Siemienowicza czy generała Jana Henryka Dąbrowskiego i jego listów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.