Wrocławski krasnal Życzliwek stanął w Wilnie
W Ogrodzie Bernardyńskim w #Wilno pojawił się dziś krasnal Życzliwek. Prezent od @wroclaw_info dla miasta partnerskiego @Vilnius_lt :) Krasnal pojawi się tez w @KaunasCity pic.twitter.com/tgUPtQ1E8m
— Marcin Łapczyński (@M_Lapczynski) 16 maja 2018
- Jest to nasz wyraz życzliwości, sympatii i związku z Wilnem i Kownem - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski. Wskazał, że „krasnale staramy się kierować do tych miast poza granicami kraju, których tradycje są w pewnym stopniu kultywowane we Wrocławiu”.
- Jest tradycja lwowska, jest tradycja wywodząca się z Litwy, z Wilna w szczególności - wskazał Ossowski i dodał: „Znam bardzo wielu ludzi, którzy tworzyli we Wrocławiu środowisko naukowe, którzy mają korzenie wileńskie”.
Delegacja Wrocławia z przewodniczącym Rady Miejskiej przebywa z trzydniową wizytą na Litwie – w Wilnie i Kownie, które są miastami partnerskimi Wrocławia. Jak zaznaczył Ossowski „jest to swojego rodzaju wizyta podsumowująca naszą współpracę w związku z tym, że kadencja samorządów kończy się w tym roku w listopadzie”.
Wilno z Wrocławiem współpracują w rożnych dziedzinach od 2014 roku. W ocenie Ossowskiego w przyszłości szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój współpracy środowisk szkolnych i akademickich; należy sprzyjać spotkaniom mody ludzi, ich poznawaniu się, budowaniu wzajemnego zaufania.
- Historia często nas obciąża różnymi faktami, opowieściami, które są wykorzystywane przez ludzi nieodpowiedzialnych, zaś teraźniejszość może być odpowiedzią na te historie - powiedział Ossowski.
Podczas czwartkowego spotkania z władzami Kowna, z którym umowę partnerską Wrocław podpisał w 2003 roku, wrocławianie chcą m.in. podzielić się doświadczeniem zdobytym w ramach przygotowań do pełnienia funkcji Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław Europejską Stolicą Kultury był w 2016 roku, a Kowno będzie nią w 2022 roku.
We wtorek, w pierwszym dniu wizyty delegacji Wrocławia na Litwie, w Instytucie Polskim w Wilnie została otwarta wystawa „Wrocław breaks the Iron Curtain” przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia. Ekspozycja ta w lutym była eksponowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Adresowana jest do międzynarodowej publiczności i ma za zadanie ukazać szczególną rolę Wrocławia w procesie przełamywania pojałtańskiego podziału Europy.
Organizatorami wileńskiej edycji wystawy są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Urząd Miasta Wrocławia i Instytut Polski w Wilnie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.