Skwer Kulczyńskiego. Sąd uchylił zarządzenie wojewody [POSŁUCHAJ]
Sprawę do sądu skierowała rada miasta, po tym, gdy wojewoda Paweł Hreniak wydał postanowienie zastępcze na mocy, którego Stanisław Kulczyński, pierwszy powojenny rektor Uniwersytetu i Politechniki, przestał być patronem miejskiego skweru.
Zdaniem sądu wojewoda nie miał przesłanek do interwencji prawnej, ale także opinia IPN-u nie uprawniała go do stwierdzenia, że prof. Kulczyński jest symbolem komunizmu, albo propagował ten system.
Z wyroku cieszy się Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia:
Wojewoda nie komentuje wyroku, nie zapadła też jeszcze decyzja o ewentualnym odwołaniu. Głos zabrał za to Robert Pieńkowski, szef klubu PiS w radzie miasta.
W opinii czytamy, że profesor Kulczyński należał do Stronnictwa Demokratycznego, „satelickiej przybudówki PZPR, w pełni realizującej jej program i strategię polityczną”. W obronie rektora wystąpiło całe środowisko akademickie Wrocławia i rada miasta - rektor został wybrany Honorowym Obywatelem Wrocławia [POSŁUCHAJ].
POSŁUCHAJ:
Kornel Morawiecki: Prof. Kulczyński zasługuje na wyróżnienie
Jacek Ossowski: "Rektorowi tytuł się należy"
PRZYPOMNIJMY:
- Ma ogromne zasługi dla odbudowy polskiej nauki i polskości na Dolnym Śląsku.
Tak o prof. Stanisławie Kulczyńskim, pierwszym powojennym rektorze Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, mówił Mateusz Morawiecki. Premier przedstawiał prof. Kulczyńskiego jako wzór podczas obchodów 50. rocznicy wydarzeń marcowych we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.